6 nejlepších sportů pro děti

V prvé řadě je potřeba říct, že je lepší jakýkoliv pohyb než žádný, tedy nezáleží, jestli chtějí děti běhat, skákat nebo bruslit. Na druhou stranu je potřeba i zvážit možná rizika a případné následky u jednotlivých sportů. Pro co nejlepší výběr se na ně proto blíže podíváme v tomto článku.

1. nejlepší sport pro děti – fotbal

Kdo neskáče není Čech a dvojnásob to platí o fotbalu. Ten se hraje po celém světě zejména pro svoji univerzálnost. Stačí vám pouze balon, dvě nohy a chuť hrát. Učí se poměrně snadno a děti s ním mohou začít už velmi brzo, třeba už od 4 let. Mnoho z nich navíc sní, že se jednou stanou velkými fotbalisty, stejně jako jejich vzory, které znají z televizních obrazovek a internetu. To pouze pomáhá utužit jejich motivaci. Fotbal je navíc aktivita, která pomáhá budovat týmového ducha, smysl pro fair play a v neposlední řadě i fyzičku. Mimoto přispívá k lepší koordinaci pohybů, zlepšuje stav srdce a celého oběhového systému.

2. nejlepší sport pro děti – plavání

Tento sport v našich končinách tolik populárnínení, to mu ale neubírá na důležitostijako jednoho z nejlepších sportů pro děti. S plaváním se také může začít už od útlého věku, kdy navíc pomáhá zvládat strach z hloubky a celkově z vody. Navíc plavání se určitě řadí mezi dovednosti, které se dítě jednou naučí a bude ji následně používat celý život. Tento sport pomáhá zlepšovat kapacitu plic a celkovou kontrolu nejen nad vlastním dechem, ale de facto každým pohybem těla. Plavání také patří mezi nejbezpečnější sporty, protože u něj ke zraněním dochází velmi poskrovnu.

3. nejlepší sport pro děti – tenis

Vedle fotbalu je určitě tenis dalším velmi populárním sportem, který sledují miliony dětí po celém světě. Tenis pomáhá tříbit rychlé myšlení a orientaci v prostoru. Také je dobrý pro zlepšení koordinace pohybů celého těla. (Nejen) v dětech také podporuje zdravou soutěživost a disciplínu. Protose také řadí k nejlepším sportům pro děti.

4. nejlepší sport pro děti – gymnastika

Mezi sporty, které dětem pomáhají budovat všestrannost a celkový rozvoj, se řadí i gymnastika. Ta přispívá k rozvoji koordinačních dovedností a funkčnímu rozvoji organismu. Mimoto je její vliv neopomenutelný při ovládání pohybového aparátu a zejména při udržení správného držení těla. Gymnastika zároveň tvoří ideální základ pro všechny další druhy sportů.

5. nejlepší sport pro děti – bojové sporty

Možná trochu netradičně sem zařadíme i bojové sporty. Někteří možná budou namítat, že mezi nejlepší sporty pro děti rozhodně nepatří, ale pokud se na ně podíváme blíže, tak zjistíme, že to tak úplně není pravda.

Bojové sporty dbají především na disciplínu a vzájemný respekt. Navíc se zaměřují především na prevenci a předcházení potenciálním konfliktům. Jsou tak na hony vzdálené pouličním rvačkám.

Mimoto jsou dnes již bojové sporty pro děti do značné míry modifikované, aby se předešlo případným zraněním. Takřka povinné jsou tak všemožné chrániče tlumící nárazy a údery. I mezi těmito sporty se najdou ty, které jsou bez jakýchkoliv úderů nebo kopů a sestávají zejména z technik páčení a chvatů. Jako příklad za všechny můžeme uvést jiujitsu nebo v dnešní době oblíbené judo.

Mezi benefity patří zlepšení celkové motoriky a uvědomění si vlastní fyzické síly, zdokonalení koordinace těla a zdravé zvýšení sebevědomí.

6. nejlepší sport pro děti – atletika

Podobně jako gymnastika je na tom atletika. S tou je u dětí vhodné začít kolem jejich 11. roku. Předcházet by jí měly ideálně gymnastické základy, ve kterých si kluci a holky osvojí již zmiňovanou pohybovou všestrannost. Atletika je jedním z nejvšestrannějších sportů, což z ní dělá i jeden z nejlepších sportů pro děti. Proto je důležité, aby se mladí sportovci nespecializovali na jednotlivé disciplíny, ale zaměřili se na všestranný rozvoj.

Z jakých disciplín tedy atletika sestává? Jsou to běh, skok, vrh a hod, chůze a v neposlední řadě víceboj. Velkým plusem je objektivnost, kdy základními parametry jsou metry a centimetry nebo minuty a vteřiny.

Jaký je tedy nejlepší sport pro děti?

Zde jednoznačná odpověď není, možná až na jednu: Ten, který je bude bavit. Je proto důležité nechat dítě samo vybrat, který sport by ho bavil. Běžná je i fáze zkoušení, kdy je potřeba vyzkoušet několik různých sportů, ze kterých si poté malý sportovec sám vybere favorita.

Pokud byste si tento výběr chtěli trochu usnadnit, tak můžete svou ratolest přihlásit na AIM Kemp, na kterém si zkusí hned 6 různých sportů pod vedením profesionálních trenérů, a mimoto přičichne i k těm méně tradičním, jako je třeba rugby nebo lakros 🙂

Otevřít chat
1
Scan the code
Dobrý den,

máte jakýkoliv dotaz? Odpovím Vám ihned.

Filip Štoss z AIM Sport