Všichni společně sportujeme s AIMem!
Všichni společně sportujeme s AIMem!

Atletický tábor

Ne nadarmo se atletice říká Královna všech sportů. Atletika jako taková je velmi komplexní sport, který zahrnuje přirozené lidské pohyby: chůzi, běh, skok, hod a vrh. Atletika pomáhá všestrannému rozvoji a cvičení mohou probíhat de facto kdekoliv. To jen zvyšuje její oblibu jako sportu. Navíc je základem spoustu dalších sportů a disciplín.

Proč právě atletika na táboru

Atletiku tvoří tři druhy disciplín: běžecké, technické a víceboje. Právě díky rozmanitosti disciplín může své silné stránky zužitkovat každý sportovní nadšenec. Atletika tvoří základ všech pohybových aktivit, a proto ji nesmíme opomenout ani na sportovním AIM Kempu. Děti si vyzkouší nejrůznější disciplíny lehké atletiky jako běh, skok a hod, při kterých si zlepší koordniaci.

Historie atletiky (nejen) na táboru

Jedním ze sportů, které si děti na táboře AIM Kemp mohou vyzkoušet je atletika. Ta vznikla v antickém Řecku, kde byla hlavním pilířem antických olympijských her. Zejména běh, skoky a hody oštěpem i diskem. Avšak základy novodobé sportovní atletiky byly položeny v Anglii. Zde se už v 17. století konaly závody v běhu na dlouhé vzdálenosti. V polovině 19. století pak začaly vznikat první kluby a spolky, které shromažďovaly nadšené atlety. První zaznamenané závody byly uspořádány na univerzitních kolejích. V programu těchto závodů se zároveň začínají objevovat i technické disciplíny jako skok do dálky a do výšky, hod kriketovým míčkem, vrh kladivem a dokonce i kamenem. Ke konci 19. století pak také v Evropě vznikají jednotlivé atletické federace. Není proto divu, že se tento sport objevil i na prvních Olympijských hrách konaných v roce 1896. O 16 let později, v roce 1912, pak byla založena Mezinárodní amatérská atletická federace, která ustanovila oficiální atletická pravidla.

Sportovní kemp AIM - Kašpárková

Československá atletika (nejen) na táboru

I Česko a Československo se může chlubit atletickými sportovci světové úrovně. Legendy jako Emila a Danu Zátopkovi určitě není potřeba představovat. Dalším neméně známým a úspěšným sportovcem je například Ludvík Daněk. Pokud bychom zapátrali přímo v české historii, tak můžeme narazit na atletické špičky Barboru Špotákovou a Jana Železného. Určitě nesmíme opomenout ani Šárku Kašpárkovou, pravidelného hosta v rámci atletického bloku na našem táboře. Ta je držitelkou bronzové medaile z Letních olympijských her, které se konaly v roce 1996 v americké Atlantě. Mezi její další sportovní úspěchy patří titul mistryně světa, který získala o rok později, v roce 1997. Za zmínku stojí i její české rekordy v trojskoku na dráze i v hale.

Členění atletiky (nejen) na táboře

Atletika se člení do mnoha různých disciplín. Těmi základními jsou chůze, běh, skok, hod a víceboje. Běh se dělí do dalších disciplín: na krátké vzdálenosti, na střední tratě, na dlouhé tratě, štafetový běh a v neposlední řadě překážkový běh. Mezi skoky se řadí skok do dálky, skok do výšky, skok o tyči a trojskok. Další disciplínou je hod, tedy hod oštěpem, diskem, koulí a kladivem. Víceboj jako takový se skládá z několika původně samostatných lehkoatletických disciplín. Asi nejznámější je desetiboj, který probíhá dva dny a sestává z disciplín jako běh na 100 a 400 metrů, skok daleký, vrh koulí a skok do výšky. Druhý den poté běh na 110 metrů překážek, běh na 1 500 metrů, hod diskem, hod oštěpem a skok o tyči. Vzhledem ke svojí náročnosti desetiboj probíhá až ve starších mužských kategoriích. U mladších ročníků je zredukován na pětiboj, osmiboj nebo devítiboj.

Další benefity atletiky (nejen) na našich táborech

Na našem táboře jsou děti pomocí atletiky vedeny k všestrannosti a komplexnosti. V rámci disciplín si vyzkouší například skok do dálky, štafetový běh, hod nebo sprint. Celý program je ale vedený formou her a zábavy, nejedná se tedy o klasický atletický dril. Další výhodou tohoto sportu je i jeho nenáročnost. Není potřeba platit drahé výstroje, vybavení, trenéry nebo prostory jako tomu je u hokeje, tenisu a dalších. Bohatě stačí běžecké boty v kombinaci s kraťasy a tričkem. Atletické tréninky pod hlavičkou různých spolků a organizací probíhají de facto po celé republice, díky čemuž je atletika ještě dostupnější. A pokud dítě není zcela rozhodnuté, zda se tomuto sportu chce věnovat, může si ho vyzkoušet na našich AIM Kempech. Na nich si navíc může zatrénovat s hlavní trenérkou Luckou Sedláčkovou a nebo s naším atletickým hostem, Šárkou Kašpárkovou.

Jak probíhá atletický trénink na táboru

Vše samozřejmě začíná správnou rozcvičkou, repektive atletickou abecedou. V té se děti rozcvičí, rozehřejí a předejdou tak nepříjemným zraněním. Dále máme většinou nachystané atletické překážkové dráhy, na kterých si děti vyzkouší svou motoriku, mrštnost a obratnost. Pokračujeme formou her, které přímo navazují na následující atletické disciplíny, které na táboře probíhají. Nejčastěji to bývá skok do dálky, který má u dětí už po několik let velkou oblibu. Mimoto si účastníci mohou vyzkoušet i třeba překážkový běh. Samozřejmostí celého programu je i poučení o základních atletických pravidlech.

Pomocí atletiky na táboře děti naleznou, co je baví

Stává se nám pravidelně již každý ročník, že děti pomocí našeho atletického bloku v tomto sportu najdou zalíbení a rozhodnou se mu věnovat dále. K tomu jim také pomáhá krátký souhrn od našeho hlavního trenéra Romana Juráka. Ten každému účastníkovi do diplomu sepíše jeho silné sportovní stránky, na kterých by měl dále pracovat, a kterým by se měl věnovat. Velmi často je trenér Roman i v kontaktu s rodiči. Ti si vždy rádi vyslechnou jeho rady, které posléze zváží při výběru vhodného sportu pro jejich ratolest.

Trenéři atletiky na aim kempech

Trenéři

Lucie Sedláčková

Lucka začala s atletikou v šesti letech a věnují se jí dodnes. Konkrétně se zaměřila na soutěže ve skoku do výšky, ve kterém také reprezentuje Českou republiku na mezinárodních akcích. Lucka má také zkušenosti s trénováním dětí a jako trenérka atletiky byla součástí prvního ročníku AIM Kempu.

Šárka Kašpárková

Bývalá česká reprezentantka v atletice, která se může pyšnit titulem mistryně světa v trojskoku z roku 1997. Mezi její další velké úspěchy patří bronzová medaile z olympijských her 1996 v Atlantě. Nyní dělá manažerku pro Český olympijský výbor. Mimo to se také stará o kondiční a všestrannou přípravu baskeťaček z týmu BK Žabiny Brno.

Bez partnerů by to nešlo

Hlavní partner

AIM Kempy mají záštitu města Brna

AIM Kemp levněji

Na náš kemp je možné uplatňovat příspěvky od zdravotních pojišťoven. Jejich seznam, včetně výše příspěvku, jsme sepsali v tomto dokumentu. V případě, že máte jinou zdravotní pojišťovnu, dejte nám vědět na e-mailu kempy@aimsport.cz nebo na telefonním čísle 722 564 523.

x