Atletický tábor

Ne nadarmo se atletice říká Královna všech sportů. Atletika jako taková je velmi komplexní sport, který zahrnuje přirozené lidské pohyby: chůzi, běh, skok, hod a vrh. Atletika pomáhá všestrannému rozvoji a cvičení mohou probíhat de facto kdekoliv. To jen zvyšuje její oblibu jako sportu. Navíc je základem spoustu dalších sportů a disciplín.

Proč právě atletika na táboru

Atletiku tvoří tři druhy disciplín: běžecké, technické a víceboje. Právě díky rozmanitosti disciplín může své silné stránky zužitkovat každý sportovní nadšenec. Atletika tvoří základ všech pohybových aktivit, a proto ji nesmíme opomenout ani na sportovním AIM Kempu. Děti si vyzkouší nejrůznější disciplíny lehké atletiky jako běh, skok a hod, při kterých si zlepší koordniaci.

Historie atletiky (nejen) na táboru

Jedním ze sportů, které si děti na táboře AIM Kemp mohou vyzkoušet je atletika. Ta vznikla v antickém Řecku, kde byla hlavním pilířem antických olympijských her. Zejména běh, skoky a hody oštěpem i diskem. Avšak základy novodobé sportovní atletiky byly položeny v Anglii. Zde se už v 17. století konaly závody v běhu na dlouhé vzdálenosti. V polovině 19. století pak začaly vznikat první kluby a spolky, které shromažďovaly nadšené atlety. První zaznamenané závody byly uspořádány na univerzitních kolejích. V programu těchto závodů se zároveň začínají objevovat i technické disciplíny jako skok do dálky a do výšky, hod kriketovým míčkem, vrh kladivem a dokonce i kamenem. Ke konci 19. století pak také v Evropě vznikají jednotlivé atletické federace. Není proto divu, že se tento sport objevil i na prvních Olympijských hrách konaných v roce 1896. O 16 let později, v roce 1912, pak byla založena Mezinárodní amatérská atletická federace, která ustanovila oficiální atletická pravidla.

Sportovní kemp AIM - Kašpárková

Československá atletika (nejen) na táboru

I Česko a Československo se může chlubit atletickými sportovci světové úrovně. Legendy jako Emila a Danu Zátopkovi určitě není potřeba představovat. Dalším neméně známým a úspěšným sportovcem je například Ludvík Daněk. Pokud bychom zapátrali přímo v české historii, tak můžeme narazit na atletické špičky Barboru Špotákovou a Jana Železného. Určitě nesmíme opomenout ani Šárku Kašpárkovou, pravidelného hosta v rámci atletického bloku na našem táboře. Ta je držitelkou bronzové medaile z Letních olympijských her, které se konaly v roce 1996 v americké Atlantě. Mezi její další sportovní úspěchy patří titul mistryně světa, který získala o rok později, v roce 1997. Za zmínku stojí i její české rekordy v trojskoku na dráze i v hale.

Členění atletiky (nejen) na táboře

Atletika se člení do mnoha různých disciplín. Těmi základními jsou chůze, běh, skok, hod a víceboje. Běh se dělí do dalších disciplín: na krátké vzdálenosti, na střední tratě, na dlouhé tratě, štafetový běh a v neposlední řadě překážkový běh. Mezi skoky se řadí skok do dálky, skok do výšky, skok o tyči a trojskok. Další disciplínou je hod, tedy hod oštěpem, diskem, koulí a kladivem. Víceboj jako takový se skládá z několika původně samostatných lehkoatletických disciplín. Asi nejznámější je desetiboj, který probíhá dva dny a sestává z disciplín jako běh na 100 a 400 metrů, skok daleký, vrh koulí a skok do výšky. Druhý den poté běh na 110 metrů překážek, běh na 1 500 metrů, hod diskem, hod oštěpem a skok o tyči. Vzhledem ke svojí náročnosti desetiboj probíhá až ve starších mužských kategoriích. U mladších ročníků je zredukován na pětiboj, osmiboj nebo devítiboj.

Další benefity atletiky (nejen) na našich táborech

Na našem táboře jsou děti pomocí atletiky vedeny k všestrannosti a komplexnosti. V rámci disciplín si vyzkouší například skok do dálky, štafetový běh, hod nebo sprint. Celý program je ale vedený formou her a zábavy, nejedná se tedy o klasický atletický dril. Další výhodou tohoto sportu je i jeho nenáročnost. Není potřeba platit drahé výstroje, vybavení, trenéry nebo prostory jako tomu je u hokeje, tenisu a dalších. Bohatě stačí běžecké boty v kombinaci s kraťasy a tričkem. Atletické tréninky pod hlavičkou různých spolků a organizací probíhají de facto po celé republice, díky čemuž je atletika ještě dostupnější. A pokud dítě není zcela rozhodnuté, zda se tomuto sportu chce věnovat, může si ho vyzkoušet na našich AIM Kempech. Na nich si navíc může zatrénovat s hlavní trenérkou Luckou Sedláčkovou a nebo s naším atletickým hostem, Šárkou Kašpárkovou.

Jak probíhá atletický trénink na táboru

Vše samozřejmě začíná správnou rozcvičkou, repektive atletickou abecedou. V té se děti rozcvičí, rozehřejí a předejdou tak nepříjemným zraněním. Dále máme většinou nachystané atletické překážkové dráhy, na kterých si děti vyzkouší svou motoriku, mrštnost a obratnost. Pokračujeme formou her, které přímo navazují na následující atletické disciplíny, které na táboře probíhají. Nejčastěji to bývá skok do dálky, který má u dětí už po několik let velkou oblibu. Mimoto si účastníci mohou vyzkoušet i třeba překážkový běh. Samozřejmostí celého programu je i poučení o základních atletických pravidlech.

Pomocí atletiky na táboře děti naleznou, co je baví

Stává se nám pravidelně již každý ročník, že děti pomocí našeho atletického bloku v tomto sportu najdou zalíbení a rozhodnou se mu věnovat dále. K tomu jim také pomáhá krátký souhrn od našeho hlavního trenéra Romana Juráka. Ten každému účastníkovi do diplomu sepíše jeho silné sportovní stránky, na kterých by měl dále pracovat, a kterým by se měl věnovat. Velmi často je trenér Roman i v kontaktu s rodiči. Ti si vždy rádi vyslechnou jeho rady, které posléze zváží při výběru vhodného sportu pro jejich ratolest.

Trenéři atletiky na aim kempech

Trenéři

Lucie Sedláčková

Lucka začala s atletikou v šesti letech a věnují se jí dodnes. Konkrétně se zaměřila na soutěže ve skoku do výšky, ve kterém také reprezentuje Českou republiku na mezinárodních akcích. Lucka má také zkušenosti s trénováním dětí a jako trenérka atletiky byla součástí prvního ročníku AIM Kempu.

Šárka Kašpárková

Bývalá česká reprezentantka v atletice, která se může pyšnit titulem mistryně světa v trojskoku z roku 1997. Mezi její další velké úspěchy patří bronzová medaile z olympijských her 1996 v Atlantě. Nyní dělá manažerku pro Český olympijský výbor. Mimo to se také stará o kondiční a všestrannou přípravu baskeťaček z týmu BK Žabiny Brno.

Bez partnerů by to nešlo

Děkujeme za spolupráci

Generální partner
Podporují nás města a městské části
Generální partner
Podporují nás města a městské části
Podporují nás města a městské části
Spolupracujeme s prestižními univerzitami
Spolupracujeme se ZŠ
Další partneři, co s námi hoří
Otevřít chat
1
Scan the code
Dobrý den,

máte jakýkoliv dotaz? Odpovím Vám ihned.

Filip Štoss z AIM Sport