Nejoblíbenější sporty pro holky

Dnešní doba nám přináší nepřeberné množství možností v rámci pracovních příležitostí, cestování nebo právě ve výběru sportů, kterým se chceme ve volném čase věnovat. Právě sportování skýtá nespočet zdravotních výhod. A takových zdravotních výhod může využívat každý. Po celém světě se čím dál více dívek věnuje nějakému sportu a očekává se, že tento trend bude i nadále pokračovat. Sport umožňuje dětem osvojit si nové dovednosti, rozvíjet jejich motoriku a socializovat se. V tomto článku bychom se proto podívali na to, které sporty jsou mezi dívkami ty nejoblíbenější, a zda jsou pro ně i těmi nejvhodnějšími.

Žebříček nejoblíbenějších sportů pro holky

Jako nejoblíbenější dívčí (a ženský) sport dlouhodobě vládne volejbal, který je jedním z nejpopulárnějších kolektivních sportů na světě. Pravidla volejbalu jsou poměrně jednoduchá. Na hrací ploše proti sobě hrají dva týmy, každý standardně po 6 volejbalistkách. Týmy jsou od sebe odděleny sítí, kdy se každý tým snaží dostat míč na soupeřovu polovinu tak, aby ho nezpracoval a míč se dotkl země. U toho se ovšem smí míče dotknout maximálně třikrát a žádný hráč se nesmí míče dotknout dvakrát za sebou. Za každý dotyk míče země je bod. Jakmile jeden tým dosáhne v celkovém součtu 25 bodů a zároveň druhý tým má nejméně o dva body méně, tým vyhrál jeden set. Po 3 vítězných setech dané družstvo vyhrává. Vedle klasického volejbalu existuje i spoustu dalších variant. Tento sport si získal oblibu pro svou jednoduchost, důraz na obratnost, smysl pro taktiku, ale zejména i týmovost. Vedle volejbalu je neméně populární fotbal, který nejspíš není potřeba blíže představovat. Ten je u dívek populární jak na našem kontinentu, v Africe a Jižní Americe, tak i v Americe Severní. Zejména ve Spojených státech Amerických je u dívek velmi oblíbený na středních a vysokých školách v tzv. školních a univerzitních ligách. Hlavní výhoda tohoto sportu je jednoznačně jeho nenáročnost. Fotbalové hřiště s potřebným zázemím dnes najdeme v každé větší vesnici.

Další oblíbené sporty pro holky

Tím ale náš výčet rozhodně nekončí. Dalším z populárních dívčích sportů je basketbal. Sport, který vznikl ke konci 19. století na univerzitě v americkém státě Massachusetts. Na hrací ploše proti sobě stojí dva týmy, každý o 5 hráčích. Ti mohou při přerušení hry libovolně střídat. Každý tým se snaží dostat míč do soupeřova koše a získat tak cenné body. Hráči se mohou dotýkat míče pouze rukama, kdy míč může být přihrán, tečován, hozen nebo driblován. S míčem se lze pohybovat pouze za pomocí driblování. Samotný zápas se pak dělí na 4 čtvrtiny, kdy každá trvá 10 minut čistého času. Už dávno neplatí, že by hráčky musely mít 2 metry, aby se prosadily. Naopak mezi úspěšnými hráčkami najdeme i ty, které jsou menšího vzrůstu. U basketbalu nejde totiž jen o výšku, ale zejména o techniku, přesnost, prostorové vnímání a týmovou spolupráci. Je to také výrazně aerobní typ sportu, který drží sportovce fit a hezky formuje postavu. Další neméně oblíbený dívčí sport v řadě je tenis. Hra původem z Francie, která je v našem výčtu jako první individuální sport. I zde nejsou pravidla příliš složitá. Tenisové hřiště je odděleno tenisovou sítí, kdy na každé straně stojí hráči s tenisovými raketami, pomocí kterých se snaží dostat míček na soupeřovu polovinu tak, aby jej neodpálil. I tenis poskytuje mnoho zdravotních benefitů. Zvyšuje celkovou koordinaci, protože se tělo musí přizpůsobit pohybům míčku. Také je to skvělé kardio, které pomáhá spalovat přebytečné tuky a pomáhá srdci k lepšímu fungování. Tenis je sportem, který vyžaduje neustálou pozornost, tedy pomáhá tříbit postřeh a flexibilitu. Dalším nesporným přínosem je zesílení nohou,protože veškerý pohyb při tenisu vychází právě z nich. S tím souvisí i zvyšování síly a hustoty kostí. Pokud se tedy dívka nadchla pro tento sport, tak pro inspiraci nemusí chodit ani za hranice. Jako největší vzory pro mladé sportovkyně mohou v tomto sportu být přední světové hráčky Petra Kvitová nebo Karolína Plíšková.

Další vhodné sporty pro holky

Mimo tyto sporty se dívky ještě mohou věnovat dalším vhodným sportům jako je například plavání. U toho je také nespočet variant. Nejrozšířenější je závodní plavání, kde spolu sportovci soupeří v rámci rychlosti, kterou uplavou určitou trať v bazénu. Další je dálkové plavání, které většinou probíhá v přírodním prostředí a plavci při něm musí urazit délku 10 kilometrů. Dálkové plavání je taktéž olympijským sportem, kdy poprvé se objevilo v roce 2008 na Letních olympijských hrách v Pekingu. Jsou ale i další varianty jako skoky do vody nebo synchronizované plavání. Samostatnou kapitolou je pak vodní pólo. To je velmi oblíbené zejména v jižní části Evropy. Do hry proti sobě nastupují 2 družstva po 13 hráčích, na hrací ploše pak je vždy 7 hráčů z každého týmu, kdy cílem je vstřelit soupeři co nejvíce branek. Mnoho možností je i v samotném způsobu plavání. Existuje hned několik technik, které může sportovec pro pohyb ve vodě použít. Nejběžnější jsou klasická prsa, poté následuje rychlejší kraul a nejpokročilejší mohou zkusit motýlka nebo znak.

Alternativní sporty pro holky

Možností pohybu je spousta a nemusí se jednat vyloženě o sport jako takový. Mnoho dívek po celém světě například propadlo tanci. Ten je více než sport považovaný za druh umění, bezesporu se ale u něj dívky fyzicky nadřou stejně jako u sportu. I u tanců existuje mnoho různých stylů, kdy si zde řekneme pro lepší ilustraci jen pár. Nejrozšířenější jsou standardní tance jako například valčík nebo waltz. Další neméně populární skupinou jsou latinskoamerické tance, které jsou známé pro svou dynamiku a živelnost. Jejich nejrozšířenějšími variantami jsou samba nebo cha-cha. Velkou oblibu si u dívek v posledních letech získává i street dance. Ten vzniklna amerických ulicích v 70. letech minulého století.

Které sporty pro holky spíše nevybírat

Zde nebude situace natolik vyhrocená jak u chlapců, na druhou stranu i u dívek se můžeme setkats opadnutím zájmu o sport během jejich dospívání. Stále platí, že je důležité na adolescenta netlačit a nechat mu v určitých mezích volné pole působnosti. Také zde velmi pomáhá osobní příklad, který je nejlepším vodítkem dětí ke sportu a správné životosprávě. Podle statistik je u dětí, jejichž rodiče kouří, až 4x větší pravděpodobnost, že se z nich v dospělosti také stanou kuřáci. Důležité je proto být sám tím nejlepším možným příkladem pro své děti.

Rekapitulace sportů pro holky

  • Volejbal
  • Fotbal
  • Basketbal
  • Tenis
  • Plavání
  • Tanec
Otevřít chat
1
Scan the code
Dobrý den,

máte jakýkoliv dotaz? Odpovím Vám ihned.

Filip Štoss z AIM Sport