Prosíme o přihlašování pouze vážné zájemce | Máme pětihvězdičkové hodnocení na Google >>

Ideální příměstský tábor

V našich končinách jsou dva základní druhy táborů. Klasický tábor, kde děti přespávají, a příměstský. U prvního zmíněného může být několik druhů. Děti mohou spát v chatkách nebo ve srubech. Praví zálesáci pak nocují ve stanech. Tyto tábory mají hlubokou historii sahající až do paměti našich babiček a dědečků. Oproti tomu příměstské tábory jsou relativně nové. Velký boom zažívají zejména v posledních letech a velkou oblibu si získávají jak u dětí, tak rodičů. Na tábory příměstskou formou se dnes blíže podíváme.

Existuje ideální příměstský tábor?

Hned na úvod je potřeba vysvětlit, v čem se příměstský tábor liší od toho klasického. Hlavní rozdíl je ten, že na příměstském děti nepřespávají. ráno tedy dojdou na určené místo, kde mají nachystaný program, a k večeru opět odejdou domů. Tuto variantu volí zejména rodiče ve městech, kde řeší problém, že o letních prázdninách se o jejich malé ratolesti nemá kdo postarat. Navíc jim to dává příležitost si děti po příchodu z práce naplno užít.

Jak to tedy je? Existuje ideální příměstský tábor pro každého? Tady je potřeba zmínit, že bohužel ne. Dnes je na výběr nespočet témat a zaměření: mimo těch klasických třeba sportovní, jezdecké, army, umělecké, počítačové, jazykové, taneční, náboženské nebo s filmovou tematikou (Harry Potter, Pán prstenů, …). Možností je zkrátka nespočet. Také je možno vybírat téměř ze všech dat a časů v průběhu celých prázdnin. Zpravidla program začíná v 8-9 hodin a končí odpoledne k 17. hodině, čímž se krásně vykryje pracovní čas rodičů.

Jaké zvolit zaměření příměstského táboru?

Jak jsme již zmiňovali v minulém odstavci, možností výběru zaměření je nespočet. Tak jak vybrat to pravé, které dítě nadchne? Ze všeho nejdůležitější bude, aby dané zaměření táboru dítě bavilo. Těžko bude mít smysl posílat nadšeného sportovce na umělecký tábor a naopak. Neméně důležitá je poté forma, kterou je tábor podaný. Je na něm nabitý program k prasknutí nebo mají děti prodlevy a nudí se? Jsou vedoucí dostatečně proaktivní? A jak bude o děti postaráno? Tyto a mnoho dalších otázek si musí každý zodpovědný rodič vždy položit, když pro svou ratolest nový příměstský tábor vybírá.

Na základě jakých kritérií vybírat příměstský tábor?

Toto téma jsme už trochu naťukli v předešlém odstavci. První vždy bude vhodné téma, které dítě bude bavit. Následně samotná forma táboru a jeho program. Dalším neméně důležitým bodem budou pak vedoucí. Na první pohled se to může zdát jako nepodstatné, na druhou stranu jsou s dětmi na táboru v neustálém kontaktu a v danou chvíli se stávají dost často jejich vzory. Pro práci s dětmi se nehodí každý a je důležité, aby si vedoucí s dětmi našli společnou řeč. Samozřejmostí je i to, aby byl takový dospělák obrněn pořádnou dávkou trpělivosti a entuziasmu. Zároveň by ale měl být pro každou srandu a vycítit, kdy je legrace ještě v mezích, a kdy to už bude příliš.

Další velmi podstatnou věcí je jídlo. Bude na příměstských táborech podáváno? Jakou formou? Bude ho dostatek? Všechny tyto obavy jsou nejspíše v dnešní době zbytečné (i když by se nejspíš stále našly výjimky). To, co ale většinu rodičů zajímá, jsou možné úpravy. Ne všechny děti mají bohužel možnost jíst to, co by chtěly. Dost často mají intoleranci na lepek, laktózu, škrob, nebo alergii na konkrétní potravinu (nejčastěji ořechy a korýše).

Na co si dát u příměstských táborů pozor?

Bohužel se stále lze v praxi setkat s tábory, které spíše než na program sází na cenu. Rodič si tedy více než za zážitky platí za hlídání dítěte. Tyto příměstské tábory většinou probíhají celé pouze v tělocvičně, kdy ráno vedoucí hodí dětem míč a nechá je, ať se zabaví samy. Večer jen míč uklidí a pustí děti domů. Určitě je na každém, kam svoje dítě pošle, na druhou stranu je poté vidět propastný rozdíl mezi těmito tábory a tábory, se kterými si organizátoři očividně dali práci. A je to vidět na první pohled.

Na druhé straně je druhý extrém, kdy je cena táboru neúměrně vysoká nabízenému programu. Toto se dost často děje u táborů různých známějších osobností. Bohužel i tady se najde zástup nekvalitních akcí, u kterých je při bližším prozkoumání patrné, že jsou primárně továrna na peníze od důvěřivých dětí a rodičů.

Nejlepší možností zůstává důvěřovat, ale prověřovat. Tedy dívat se primárně na recenze rodičů na internetu, potažmo webových stránkách a portálech. Není taky špatné si nechat dát tip od známých, kam jejich robátko jezdí na příměstský tábor, a zda je spokojené. Možností ověření je v dnešní době naštěstí už spousta.

Ideální věk na příměstský tábor

Tábory příměstskou formou jsou ideální první zkušeností pro vzájemné seznámení malých dětí. Většinou se věkové rozmezí pohybuje od 5 let, nalézt však můžeme i tábory od 3 roků. Na druhé straně je mezi konečnou věkovou hranicí větší rozptyl. Většina dětských příměstských táborů má strop u 13 až 14 let. Nezřídka lze ale nalézt i akce pro dospívající, kde je hranice vymezena 16. rokem života.

Co jsou příměstské tábory AIM Kempy

Příměstský tábor pro děti od 6 do 13 let, kde si užijí vrchovatou porci sportu, zábavy a zážitků. Během týdenního programu na děti čeká 7 hlavních sportů – atletika, judo, tenis, gymnastika, florbal, basketbal a házená a ukázky dalších sportů, jako je třeba lakros nebo rugby. K tomu si zahrají spoustu her s hlavním trenérem kempu Romanem Jurákem, kde budou rozvíjet svou pohybovou obratnost. Chybět nebudou ani zábavné soutěže a turnaj o putovní AIM pohár.

Všichni trenéři, kteří se o děti postarají, mají dlouholetou praxi a jsou držiteli profesionálních trenérských licencí. Na příměstských táborech AIM jde však hlavně o to, aby nabytá láska ke sportu v dětech zůstala už navždy. A to se nám podle zpětné vazby od dětí a rodičů daří.

Pořádnou várku inspirace dětem přinesou i pravidelné návštěvy sportovních hvězd. Na jednotlivých turnusech se tak objevily a objeví osobnosti jako třeba Jiří “BJP” Procházka, Šárka Kašpárková, Jiří Tkadlčík a spousta dalších.

Souhrn ideálního příměstského táboru

Pokud bychom to vzali v bodech tak:

  • zaměření podle dítěte
  • program
  • vedoucí
  • flexibilní jídelníček
  • recenze a reference
Otevřít chat
1
Scan the code
Dobrý den,

máte jakýkoliv dotaz? Odpovím Vám ihned.

Filip Štoss z AIM Sport