Vhodný kemp pro děti

Spoustě lidem se nyní nejspíš vybavil klasický pobytový kemp. Místo, na kterém mohou rozdělat stan nebo se uvelebit v malých chatkách, opéct si buřty a případně se projít v nedalekém lese. Na druhou stranu, slovo kemp má ještě jeden význam, který má blíže k významu slova tábor.

Rozdíl mezi táborem a kempem pro děti

Základní rozdíl bude v původu slova. Slovo tábor bylo používáno ve smyslu ”vojenského ležení” už za husitských válek. Z toho také vzniklo naše české město Tábor tak, jak ho známe dnes. Zajímavostí je, že město dostalo název podle nedalekého kopce a ten byl pojmenován podle hory Tábor, která se nachází v Izraeli. Slovo tábor má totiž v hebrejštině význam lámání nebo kupy. Oproti tomu, české slovo kemp je odvozeno z anglického camp. Ten má de facto stejný význam, jako již zmíněný tábor. V našem jazyce se slovo kemp nejčastěji ustálilo jako synonymum pro (sportovní) soustředění.

Jaké sporty kemp pro děti může obsahovat

Nejčastější případ bude již zmíněné sportovní soustředění. Tedy, že kemp probíhá v tématu určitého sportu, kterému se dítě věnuje. Nejčastěji to tak bývají fotbalové, hokejové, tenisové, florbalové, volejbalové nebo třeba judistické kempy. Ty většinou pořádá domovský sportovní klub malých účastníků. Druhou kategorií je soukromý sportovní kemp. V praxi to znamená, že je kemp organizovaný soukromou organizací nebo osobou, která v daném sportu dosáhla nemalých úspěchů. Nejčastěji se jedná o různé akademie známých trenérů, kde je dbán větší důraz na individualitu a na vypilování nedostatků jednotlivců.

Jak takový kemp pro děti probíhá

Žádný kemp není stejný, a proto nelze tento odstavec brát jako svatou pravdu, na druhou stranu spousta dětských sportovních kempů má mnoho společných znaků. Ráno začíná buď hezky zostra ranním tréninkem, který bývá v 6 nebo 7 hodin, nebo klidnější snídaní. Poté je na programu menší odpočinek a dopolední tréninkové jednotky, které bývají úzce specializované na určitý segment v daném sportu. Následuje vydatný oběd a poobědová pauza, která slouží ke krátké regeneraci, případně i spánku. Odpoledne následuje další trénink a specializovaná odpolední tréninková jednotka. Často může být odpoledne i teoretický rozbor herních situací, pohybů nebo slabin. Večer je večeře a večerní volno, ve kterém si mohou malí sportovci udělat vše co potřebují, než jim začne večerka. Ta nejčastěji bývá od 10 hodin. Den na sportovním kempu je neuvěřitelně nabitý a mít dlouhodobě takový režim by bylo neudržitelné. Taková soustředění proto probíhají kalendářní týden, výjimečně i 10 dní.

Co by na kempu pro děti nemělo chybět

Správný kemp pro děti by měl dbát především na kvalitní program. Ne pouhé “pohlídání dětí”, ale kvalitní dětské vyžití, na které budou děti vzpomínat až do konce života. Při výběru by tak rodiče a účastníci měli hledět na jednotlivé složky programu, na výběr vedoucích, na umístění kempu nebo na recenze. Zejména recenze jsou velmi důležité. Pomocí nich lze snadno ověřit kvalitu kempu přímo od minulých účastníků. Další neméně důležitou věcí je zábava. Hlavním cílem kempů by mělo být dětem něco předat nebo je v něčem zdokonalit, na druhou stranu, pokud je tyto činnosti nebudou bavit, tak je zkrátka dělat nebudou. Správný kemp pro děti by proto měl umět zkombinovat obojí.

Čemu se na kempu pro děti vyvarovat

Věcí, na které je potřeba si dát pozor bude více. Nejdůležitější u malých sportovců bude dostatečná příprava a předcházení zraněním. Bedlivý důraz by měl být kladen na dynamické rozcvičky. Ty mají za cíl zahřát tělo a připravit ho tím na sportovní výkon. Neméně důležité pak bude závěrečné protažení. To je důležité pro správnou regeneraci těla a protažení svalů, které by jinak mohly zatuhnout. Dalším důležitým bodem bude již zmiňovaná prevence vůči zraněním. Ta obnáší nepřetěžování dětí. Mělo by platit pravidlo, že pokud se daný sportovec necítí, nebo je dokonce unavený, tak by měl mít možnost odpočinku. Nejkritičtější v tomto ohledu bývá 3. den kempů pro děti, kdy je doporučováno v odpoledním čase zařadit méně fyzicky náročné aktivity. Pokud už však zranění nastane, je důležitá včasná reakce a vyhodnocení závažnosti takového zranění. Důležité je také včas informovat rodiče.

Podle čeho poznat ten pravý kemp pro děti

Základem bude dobrá pověst a kladná hodnocení od minulých účastníků. Je důležité si vždy předem o kempu zjistit co nejvíce věcí. Další, neméně důležitý, bude program. Často bývá hned poznat, kde si na programu dávají záležet, a kde jen chtějí vyplnit čas. Správný program by měl dětem přinášet nové zážitky, dovednosti a hlavně kamarády. Zároveň dalším důležitým aspektem budou vedoucí. Ti hned vedle programu tvoří celou tvář samotných kempů. Mělo by se jednat o svrchované odborníky ve svých oborech, kteří zároveň mají silný vztah k dětem. Dalším aspektem je být podpora dalších subjektů, případně dokonce záštita. Ta může přicházet od malých a středních podniků, větších korporátů nebo z města či dokonce kraje, ve kterém se daný turnus kempů pro děti pořádá.

AIM Kempy pro děti

Speciální kategorií kempů jsou příměstské AIM Kempy. Ty jsou určeny pro děti od 6 do 13 let. Během celého týdne si účastníci zkusí hned 7 hlavních sportů – atletiku, judo, tenis, gymnastiku, florbal, basketbal a házenou. Z těch si následně mohou vybrat ten, který by je bavil, a kterému by se chtěli dále věnovat. Účastníci si ale navíc zahrají i spoustu her s hlavním trenérem kempu Romanem Jurákem, kde budou rozvíjet svou motoriku a obratnost. Celým sportovní týden se také táhnou soutěže o cenné body do celokempové hry. V té soutěží jednotlivé týmy o putovní AIM pohár, jehož ziskem se nesmazatelně zapíší do naší síně slávy. Dále se účastníci mohou těšit na návštěvy známých sportovních hvězd. Během historie AIM Kempů se děti potkaly s osobnostmi jako Lukáš Krpálek, Jiří “BJP” Procházka, Šárka Kašpárková a se spousty dalších.

Všichni trenéři, kteří se o děti postarají, mají dlouholetou praxi a jsou držiteli profesionálních trenérských licencí. Na našich sportovních táborech AIM jde především o to, aby nabytá láska ke sportu v dětech zůstala už navždy.

Otevřít chat
1
Scan the code
Dobrý den,

máte jakýkoliv dotaz? Odpovím Vám ihned.

Filip Štoss z AIM Sport