Vhodný sportovní tábor

V dnešní době je nepřeberné množství táborů, kterých se děti mohou zúčastnit. Na výběr je nespočet témat a zaměření: mimo těch klasických třeba sportovní, jezdecké, army, umělecké, počítačové, jazykové, taneční, náboženské nebo s filmovou tematikou (Harry Potter, Pán prstenů, …). V tomto článku se zaměříme na sportovní tábory.

Jaké sporty má obsahovat sportovní tábor

Vhodný sportovní tábor by měl určitě obsahovat populární sporty typu fotbal nebo florbal, které si děti mohou kolektivně zahrát. Často se lze setkat se sportovními tábory přímo zaměřenými na konkrétní sport. Na ty jezdí většinou děti, které se už danému sportu věnují a chtějí se v něm zkonolalit nebo je zkrátka baví se mu věnovat. Stále častěji se však do popředí dostávají tábory smíšené, resp. tábory, na kterých si děti mohou vyzkoušet hned několik různých sportů. Během jednoho týdne si tak účastníci vyzkouší sporty jako fotbal, tenis, basketbal, florbal nebo házenou. Nejde ale paušalizovat. Je dobře, že si dnes děti mohou vybrat sportovní tábor zaměřený na kterýkoliv sport, na který si vzpomenou. Nejdůležitější totiž je, aby se děti hýbaly a neseděly pouze u počítačů a tabletů.

Sportovní soustředění vs. sportovní tábor

Vedle klasických sportovních táborů tu pak máme sportovní soustředění, kterých se malí sportovci účastní. Ty většinou pořádají jejich sportovní kluby a jedná se o týden intenzivních tréninků a herních taktik. Atmosféra není tolik uvolněná a bezstarostná jako na klasických táborech. Soustředění slouží především k pilování a zdokonalování mladých sportovců v jejich vybraném sportu.

Organizace sportovního táboru

Zejména u akcí pro děti je potřeba, aby celková organizace byla na špičkové úrovni. I když menší problémy nemusí být na první pohled vidět, většinou se dříve nebo později projeví v detailech. Mnoho může napovědět už samotná komunikace organizátorů s rodiči. Je důležité, aby byli pořadatelé co nejvíce rodičům (a samozřejmě dětem) k dispozici. Zejména před samotnými sportovními tábory se hromadí množství dotazů ke srazu, k potřebným věcem, které má dítě mít a k dokumentům, které je potřeba donést. Rychlá a věcná komunikace je pak klíčová.

Bohužel se dnes lze setkat i s tábory, které spíše než na program sází na cenu. Více než za sportovní zážitky tak rodiče platí za hlídání dítěte. Tyto sportovní tábory většinou probíhají celé pouze v tělocvičně, kdy práce vedoucího spočívá v tom, že ráno hodí dětem míč, večer jej uklidí a pustí děti domů. Určitě je na každém, kam svoje dítě pošle, na druhou stranu je poté vidět propastný rozdíl mezi těmito tábory a tábory, s nimiž si organizátoři očividně dali práci.

Sportovní tábory v zahraničí

Rovněž velmi populární forma sportovních táborů. Ty se celé odehrávají v zahraničí a sází především na zážitek z nového prostředí a zdokonalení cizího jazyku. Nejčastěji probíhají ve státech jako Španělsko, Itálie nebo Chorvatsko. Nalézt se však dají i tábory probíhající ve Velké Británii nebo dokonce USA. Většinou se jedná o akce zaměřené na jeden konkrétní sport. Mimoto je ale velkým lákadlem pro účastníky i prostředí cizí země a zejména zdokonalení místního jazyku. Hlavně u starších dětí celé tyto tábory probíhají čistě v tomto cizím jazyce. Na druhou stranu je velkým mínusem vysoká cena podobných sportovních táborů.

Na co si dát na sportovních táborech pozor

Na sportovních táborech je nejdůležitější předejít možným zraněním. Je potřeba, aby se organizátoři zaměřili na řádnou dynamickou rozcvičku, u které se účastnící rozhýbají a zahřejí svaly. Dále je velice důležitý pravidelný dozor u všech sportovních aktivit. Děti mají často sklon k nedodržování daných pokynů, a proto je potřeba je hlídat a mírně usměrňovat. Neméně důležitá je i reakce na případné zranění. Ze všeho nejdůležitější je zachovat klid a zajistit základní tělesné funkce. Následně okamžitě zavolat záchrannou službu na čísle 155 a s dítětem počkat ve stabilizované poloze do jejich příjezdu. Další klíčová věc, na níž organizátoři občas zapomínají, je kartička pojištěnce dítěte, kterou budou záchranáři potřebovat.

Sportovní tábory AIM Kemp

Příměstské tábory AIM Kemp jsou určeny pro děti od 6 do 13 let. Během celého týdne si účastníci zkusí hned 7 hlavních sportů – atletiku, judo, tenis, gymnastiku, florbal, basketbal a házenou. Mimoto se ale mohou těšit i na ukázky dalších sportů jako třeba lakros nebo rugby. K tomu si zahrají spoustu her s hlavním trenérem kempu Romanem Jurákem, kde budou rozvíjet svou pohybovou obratnost. Celý týden je navíc protkaný soutěžemi o cenné body do celokempové hry. V té soutěží jednotlivé týmy o náš AIM pohár, jehož ziskem se taky zapíší do naší síně slávy. A to není všechno! Dále se účastníci mohou těšit na návštěvy známých sportovních hvězd. Na jednotlivých turnusech se tak děti potkaly s osobnostmi jako třeba Jiří “BJP” Procházka, Šárka Kašpárková, Jiří Tkadlčík a spousta dalších.

Všichni trenéři, kteří se o děti postarají, mají dlouholetou praxi a jsou držiteli profesionálních trenérských licencí. Na sportovních táborech AIM jde však hlavně o to, aby nabytá láska ke sportu v dětech zůstala už navždy.

Hlavní jsou na sportovním táboře zážitky

Určitě je fajn, aby si děti vyzkoušely co nejvíce sportů a mohly si tak vybrat ten, který by je bavil. Je důležité, aby se hýbaly a neseděly jen u počítačů a tabletů. A rozhodně je zásadní, aby pomocí tohoto typu pohybu rozvíjely svou motoriku a koordinaci. Ovšem ze všeho nejdůležitější je, aby po těchto sportovních táborech měly na co vzpomínat. Na nové kamarády, na urputné bojovky, na srandu s trenéry nebo na své krásné sportovní výkony. Protože zážitky jsou to nejkrásnější, co si každý z nás může nést už po celý život, a co nám nikdo nevezme. Zaměřme se proto na to, ať jich máme co nejvíce.
Otevřít chat
1
Scan the code
Dobrý den,

máte jakýkoliv dotaz? Odpovím Vám ihned.

Filip Štoss z AIM Sport