Házená

Historie házené

Házená vznikla, tak jako mnoho dalších sportů, ve starém Řecku. Tehdy ji s chutí hráli jak dospělí k odreagování, tak děti jako přípravu na dospělost. Moderní házenou, tak jak ji známe dnes, vymyslel koncem 19. století učitel původem z Dánska. První pravidla pak na sebe nenechala dlouho čekat. V této době vznikala řada míčových her hraných rukama, zejména také jako protiváha kopané, která nebyla všeobecně považována za vhodnou pro děti, zvláště dívky. V roce 1911 pak v Německu vyšla verze, ve které proti sobě hrají dva 11členné týmy. To dalo základ tzv. velké házené, která byla i zařazená na olympijských hrách v Berlíně, jež se konaly v roce 1936. V roce 1946 pak v Kodani vznikla první Mezinárodní federace házené. Na olympijských hrách se pak už nastálo házená poprvé objevila v roce 1972. Následně v Berlíně v roce 1991 vznikla Evropská házenkářská federace.

Pravidla Házené

Hřiště je rozděleno na 2 poloviny. V každé z nich je brankoviště, které je od branky vyznačeno v okruhu 6 metrů. V tom se může pohybovat jen brankář, který je v bráně o rozměrech 2 x 3 metry. Na hrací ploše jsou na delší straně postranní čáry, které vymezují samotnou hrací plochu. Na kratší straně hřiště jsou pak brankové a vnější brankové čáry. Okolo celé hrací plochy pak musí být ochranná zóna, která je vzdálená od postranních čar metr a od brankových čar metry dva. Hra je rozdělena na dva poločasy po 30 minutách, které jsou u mladších kategorií sníženy na 25 nebo 20 minut. Hlavním cílem celé hry je dát soupeři gól do jeho branky. Každé družstvo se pak skládá ze 14 hráčů, kdy v hracím poli je vždy 7 (6 hráčů a 1 brankář). Hráči se mohou střídat dle libosti, respektive dle uvážení trenéra. Za hrubý faul následuje napomenutí v podobě žluté karty, při opakování pak vyloučení na 2 minuty. Pokud má hráč více než 3 vyloučení, dostane červenou kartu a je vyloučen do konce zápasu. Pravidla mimo jiné zahrnují i velikost hracího míče, kdy každá kategorie má svou určitou stanovenou velikost.

Sportovní kemp AIM - Kašpárková

Národní házená

Národní, někdy též česká házená, vznikla na našem území v roce 1905 jako ryze česká záležitost. To dokazuje i fakt, že během okupace Československa nacistickým Německem byla národní házená jedním ze symbolů českého vlastenectví. Jednalo se o první sport, který ve velkém začaly hrát i ženy. Od klasické házené se liší v pravidlech. Tím nejzásadnějším je úprava hrací plochy, která se dělí na části a každý hráč se může pohybovat pouze ve svévyhrazené části. Ta je daná postem daného hráče. Její základní dělení je na 3 třetiny: obrannou, střední a útočnou. Každý hráč může nést míč maximálně 2 sekundy, poté musí udeřit balónem o zem, nebo si jej nadhodit. To může provést maximálně dvakrát. Liší se i brána, která je užší a vyšší. Další velkou změnou je, že kromě zimních měsíců se národní házená hraje výhradně venku na umělé trávě.

Házená u nás

U nás byla již od vzniku házená velmi rozšířená a značně populární. To bylo dáno jednak její nenáročností, kdy stačila pouze tělocvična, 2 branky a míč. Dále pak i faktem, že zejména národní házená byla oblíbeným sokolským sportem. Československo se tak může pyšnit tituly mistryň světa roku 1957, mistrů světa roku 1967 a vicemistrů světa v letech 1958 a 1961. Co se týká házenkářské historie už samostatné České republiky, tak i tahraje významnou roli na světové scéně. Mezi největší úspěchy patří vyhlášení Filipa Jíchy nejlepším světovým hráčem házené za rok 2010. Nejúspěšnějším klubem u nás je bezesporu HC Dukla Praha, která se mimo jiné úspěchy stala vítězem Poháru mistrů evropských zemí.

Házená na AIM Kempu

Na AIM Kempu si děti mohou vyzkoušet hned několik různých sportů jako atletiku, gymnastiku, florbal, basketbal, tenis, judo a nově i házenou. Z těch si následně mohou vybrat ten, který je bude bavit nejvíce, a kterému se budou nadále věnovat. K tomu jim může také pomoci slovní hodnocení, které každý účastník od našich trenérů na závěrečném vyhlášení dostane. Mimoto je náš hlavní trenér Roman v kontaktu s rodiči i přímo osobně na kempech, kdy není problém se s ním pobavit a probrat případné možnosti. Trénink bude i zde probíhat pod taktovkou zkušených trenérů, kdy se účastníci seznámí se základními pravidly, formou her si vyzkouší základní házenkářské techniky a samozřejmě i samotnou hru. Samozřejmostí je pak základní rozehřátí a protažení před samotným tréninkem, aby se předešlo případným zraněním.

PŘÍMĚSTSKÝ TÁBOR PRAHA AIM - jednička

Házená u nás již byla

Rozhodně to pro nás není poprvé, kdy bychom měli na AIM Kempu házenou. Tu si mohli vyzkoušet účastníci už na našem prvním ročníku v roce 2020. Tehdy za nimi došli hráči ligového brněnského týmu SKKP Handball Brno. Ti dětem ukázali, jak takový házenkářský trénink vypadá. Nejdříve se s dětmi pořádně rozcvičili, zejména ramena, která jsou nejnáchylnější ke zranění. Poté si vysvětlili pravidla a ukázali základní pohyby, bez kterých se v házené neobejdete. Následoval nácvik jednoduchých útočných a obranných sestav. Na konci si pak děti za odměnu zahrály opravdový zápas házené, a to jak proti sobě, tak proti profesionálním hráčům z Handballu Brno. Nutno říct, že hráče ani trochu nešetřily. Na závěr se ještě mohly zeptat na otázky, které je zajímaly a dostaly podepsané kartičky.

Jak začít s Házenou

Házená je čistě týmový sport, kde mají spoluhráči jediný cíl, vstřelit soupeři branku. Těch ve hře padá velké množství, takže každý má svou šanci se prosadit nebo svým dílem přispět k vítězství. Házená také klade velký důraz na komplexní fyzický rozvoj, protože v sobě kombinuje prvky atletiky, gymnastiky a základů míčových sportů. Mimoto je ale náročná i na soustředění, prostorové myšlení a týmovou spolupráci. Pokud se dětem na kempu házená zalíbí, tak v ní mohou samozřejmě pokračovat s pomocí některého z klubů, které v Česku působí. Ty lze pohodlně nalézt na webových stránkách Českého svazu házené. Pro ty nejmenší je tu pak upravená verze hry – miniházená. Sympatická je i její nenáročnost, kdy novému hráči stačí jen tričko, kraťasy, sálové boty a především chuť hrát.

Bez partnerů by to nešlo

Děkujeme za spolupráci

Generální partner
Podporují nás města a městské části
Generální partner
Podporují nás města a městské části
Podporují nás města a městské části
Spolupracujeme s prestižními univerzitami
Spolupracujeme se ZŠ
Další partneři, co s námi hoří
Otevřít chat
1
Scan the code
Dobrý den,

máte jakýkoliv dotaz? Odpovím Vám ihned.

Filip Štoss z AIM Sport