Pitný režim při sportovním výkonu

Proč je důležité dodržovat pitný režim při sportovním výkonu

Správné dodržování pitného režimu při sportovním výkonu, ale i mimo něj, je naprostá alfa a omega zdravého fungování organismu. Při sportovním výkonu je na něj potřeba ovšem brát opravdu zvláštní důraz, a to bez ohledu na to, zda se bavíme o závodním nebo rekreačním sportu. Pro sportovce představuje dehydratace těla krizový stav, který může vést i k vážnému zranění. V době sportovního výkonu bychom proto z výše zmíněných důvodů opravdu doporučovali dostatečný přísun tekutin nepodcenit. Důležité je také napít se před samotným tréninkem, ne jen v jeho průběhu. Pijte zároveň kontrolovaně v průběhu celé fyzické zátěže a nepijte moc tekutin najednou. Pitný režim při sportovním výkonu tedy vnímáme jako obecnou prevenci zdraví a organismu. Je za nás důležité, aby každý sportovní nadšenec byl v této oblasti vzdělaný a věděl, jak je potřeba s tekutinami před a v průběhu tréninku nakládat.

Jaký vliv má nedostatek pitného režimu při sportovním výkonu

Nedostatek tekutin je nejzásadnějším problémem, se kterým se sportovec může setkat. Žádná jiná živina nemá následně takové dopady na zdraví a nezpůsobuje všemožné problémy, které jsou spojený se správně fungujícím organismem. Klesající sportovní výkonnost jsme schopni pozorovat už v případě, kdy se dostaneme s příjmem tekutin pod 2 % celkové tělesné hmotnosti. V případě takového poklesu nastává stav, kdy organismus začne čerpat tekutiny z krve a tkání. Tento jev přirozeně zpomaluje průtok krve a omezí zásobování svalů a orgánů živinami a kyslíkem, současně se zatěžují i ledviny. Kromě horšího výkonu se nedostatek živin projeví také dehydratací, která má největší vliv na mozkové buňky. Standardními symptomy dehydratace mohou být: slabost, pocit na omdlení, bolest hlavy, křeče nebo také bezvědomí. Doporučujeme se v každém případě nedostatku tekutin vyhnout.

Kolik tekutin je potřeba pro pitný režim při sportovním výkonu

Nepsaným pravidel je, že 1 ml tekutiny, který za den přijmeme, by se měl rovnat 1 přijaté kalorii při sportovním výkonu. V případě, kdy za den přijmeme 2000 kalorií, by se mu měl rovnat i příjem tekutin, který bude 2000 mililitrů. V případě jiného vzorce se také říká, že by mělo tělo přijmout 30 až 35 mililitrů tekutin na 1 kilogram tělesné hmotnosti. Při váze 60 kilo byste měli vypít tedy minimálně 1800 až 2100 mililitrů tekutin. Pokud se však budeme bavit úplně obecně, je denně doporučováno vypít v jakémkoliv případě minimálně 2000 mililitrů tekutin, kdy by majoritní množství přijatých tekutin měla tvořit čistá voda bez jakýchkoli sladidel a cukrů. Jestliže sportujete profesionálně, pak sportovní odborníci uvádí, že za každou propocenou hodinu ostrého tréninku byste měli k výše uvedenému množství tekutin dodat 1 litr navíc.

Správná konzumace v případě pitného režimu při sportovním výkonu

Před sportovním výkonem je důležité pitný režim dodržovat, ne ho však přehánět. Uvádí se, že ideální maximální množství konzumace tekutin před výkonem je 500 mililitrů, přibližně 2 hodiny před výkonem a následně přibližně 150 mililitrů 20 až 30 minut před výkonem. Hodnoty se pochopitelně mění na základě individuálních potřeb, tělesné hmotnosti, věku a dalších faktorů. Následně je důležité doplňovat tekutiny také v celém průběhu tréninkového procesu, a to především z důvodu jejich významné ztráty pocením. V průběhu tréninku je doporučeno konzumovat nápoj, který obsahuje zároveň i rozumné množství sacharidů, jako je třeba klasický ionťák. Vhodné je pravidelně pít přibližně každých 10 až 20 minut. Důležité je také myslet na doplnění tekutin po ukončení fyzické aktivity. V této fázi je tělu nejlepší dopřát nějaké isotonické nebo hypertonické nápoje.

Jakým tekutinám se vyvarovat v pitném režimu při sportovním výkonu a proč

Obecně se bavíme o tom, že by se měl člověk, který sportuje, ale i ten, který nesportuje, vyhnout slazeným nápojům. Představíme vám hned několik následků, které může slazený nápoj vyvolat. Slazené nápoje byly již několikrát prokázány jako jedním z důvodů vzniku cukrovky. Tyto nápoje dost často nebereme jako jídlo, přičemž v tomto případě má jedinec tendenci se slazených nápojů přepíjet a přijímat až život ohrožující množství jednotek cukru. Obsah jednoho slazeného nápoje tvoří v průměru 6-12 lžiček cukru. Nadměrný příjem cukru ze slazených nápojů může být také zárokem impotence. Cukr také zvyšuje pravděpodobnost srdečních chorob. V neposlední řadě mají slazené nápoje také negativní vliv na naše zuby. Častá konzumace slazených nápojů může mít na naše zuby stejně negativní dopad, jako užívání některých zakázaných látek.

AIM Kempy a pitný režim při sportovním výkonu

Na AIM Kempu si moc dobře uvědomujeme, jak moc je pitný režim důležitý. A ještě více v případě, kdy se náš sportovní kemp koná v letním období, kdy venkovní teploměry na sluníčku jsou schopny ukazovat až 40 stupňů. Nejen tedy, že se děti chodí pravidelně ochlazovat do vnitřních prostor a mají při těchto vysokých teplotách povinnou pokrývku hlavy, ale často se také dohlíží na pravidelný pitný režim. Všude v jejich blízkosti jsou vždy připraveny várnice s chladnou vodou a nebo se sirupem bez přidaných sladidel. Každých 15 minut mají děti pauzu na pití a všechny ví, že si mohou v případě potřeby žízně odskočit také kdykoli v průběhu zrovna probíhajícího programu. Pravidelný pitný režim je pro nás a celý realizační tým naprostou prioritou v oblasti prevence zdraví našich účastníků a vždy ji má plně pod kontrolou hlavní trenér AIM Kempu, Roman Jurák.

Správná výživa sportujících dětí

Shrnutí důležitosti a základních informací pitného režimu při sportovním výkonu

Pravidelný pitný režim je jeden z nejpodstatnějších bodů při sportovní aktivitě. Je potřeba dbát opravdu velkého důrazu, aby bylo tělo dostatečně hydratováno, jak před samotným sportovním výkonem, tak v jeho průběhu. Problémy, které mohou být způsobené nedostatkem tekutin a následnou dehydratací jsou například: slabost, bolest hlavy nebo stavy bezvědomí. Zpravidla se dá říct, že správné množství tekutin může být definováno jako 1 mililitr vypité tekutiny na 1 mililitr přijaté kalorie v průběhu dne. Je také potřeba dbát na samotnou kvalitu přijímaných tekutin do těla, které by měla majoritně zastupovat především čistá voda. Slazené nápoje s sebou nesou spoustu možných rizik spojené s velkým množstvím cukru, který obsahují. Dbejte na správný příjem tekutin, vaše tělo a organismus vám to bezpochyby vrátí!
Otevřít chat
1
Scan the code
Dobrý den,

máte jakýkoliv dotaz? Odpovím Vám ihned.

Filip Štoss z AIM Sport