Nejoblíbenější sporty pro kluky

Dnešní doba nám přináší nepřeberné množství možností v rámci pracovních příležitostí, cestování nebo právě ve výběru sportů, kterým se chceme ve volném čase věnovat. Nejdůležitější je, aby daná aktivita, resp. sport, v dítěti podporovala správný vývoj. To jak po stránce fyzické, tak zejména psychické. V tomto článku bychom se proto podívali na to, které sporty jsou mezi kluky ty nejoblíbenější, a zda jsou pro ně i těmi nejvhodnějšími.

Žebříček nejoblíbenějších sportů pro kluky

Nikoho určitě nepřekvapí, že prvním sportem na tomto seznamu je fotbal. Ten je dlouhodobě nejoblíbenějším sportem na celém světě, zejména pro svou univerzálnost a nenáročnost. Navíc nejlepší fotbalisté světa se svým postavením řadí mezi přední světové celebrity. Mnoho kluků si tak začíná kopat s míčem už od raného dětství a sní, že se jednou dostanou na stejný stadion, kde budou hrát před tisícovkami diváků, stejně jako jejich fotbalový vzor. Hlavní výhoda tohoto sportu je již zmiňovaná nenáročnost. Fotbalové hřiště s potřebným zázemím dnes najdeme v každé větší vesnici. Fotbal je navíc sportem týmovým, takže se zároveň děti socializují a dost často utváří dlouholetá přátelství.

Dalším sportem na seznamu je lední hokej. Ten má u nás (podobně jako fotbal) také dlouholetou tradici. Vždyť v druhé polovině 20. století byla československá hokejová reprezentace všeobecně považována za druhou nejlepší na celém světě (hned po výběru Sovětského svazu). Tato pověst hokejové velmoci pak navíc byla umocněna naší výhrou na olympijských hrách v Naganu v roce 1998. Nejen díky těmto úspěchům u nás dodnes můžeme nalézt množství zimních stadionů, na kterých probíhají pravidelné hokejové tréninky. Bohužel, velkou nevýhodou v dnešní době je finanční náročnost tohoto sportu. Bavíme se zde bohužel o vysoké ceně za tréninky na ledové ploše, o zakoupení veškerého potřebného vybavení a o dalších souvisejících příspěvcích. V rámci samotného vybavení, mezi které patří chrániče, brusle, helma, hokejka, ribano, atd. se u běžného dětského hráče v extrémních případech pohybujeme v nižších desítkách tisíc, u brankáře je většinou částka dvojnásobná.

Další alternativy sportů pro kluky

Zejména kvůli cenové náročnosti ledního hokeje se dostává do popředí jiný sport, kterým je florbal. Ten je stylem hry podobný hokeji, hlavní rozdíly jsou, že hráči hrají v tělocvičnách a místo puku mají speciálně upravený florbalový míček. Florbal se těší velké oblibě zejména v Evropě, kde pro svou jednoduchost a nenáročnost pomalu vytlačuje lední hokej, minimálně co do počtu nových hráčů. V rámci výbavy hráči stačí pouze sportovní oblečení, boty a florbalová hůl.

Dalším poměrně populárním sportem pro kluky je házená. Tento trochu atypický sport se může na první pohled odlišovat od futsalu jen záměnou nohou za ruce, má však i jiná specifika. Házená je poměrně komplexní sport, který má svá jasně daná pravidla, která se formovala už od antického Řecka.

Další oblíbené sporty pro kluky

Tady nám dá určitě za pravdu nejen rodič malého rošťáka, že kluky dost často fascinují bojové sporty. Ve sportovcích vidí novodobé hrdinya líbí se jim představa, že by se mohli prát stejně, jako postavyz akčních hollywoodských filmů. Navíc bojové sporty zažívají velký rozmach i díky stále vzrůstající popularitě MMA. Realita je ale oproti představám trochu jiná. Téměř všechny bojové sporty jsou založeny na vzájemné úctě, pokoře a rozmyslu, ke kterým jsou malí cvičenci vedeni již od útlého věku. Největším propagátorem tohoto myšlení u nás je MMA zápasník Jiří “BJP” Procházka, který si díky svému klidnému a pokornému chování vysloužil přezdívku český samuraj. Jiří je navíc častým hostem na našich AIM Kempech. Dále je většina těchto sportů uzpůsobená tak, aby si děti neublížily. Samozřejmostí tak je dostatek chráničů, upravená pravidla a velké rukavice. Pokud by však měl někdo i tak strach o svou ratolest, tak tu jsou sporty, které jsou zcela bez úderů a kopů. Mezi ně se řadí například judo nebo z něho vycházející brazilské jiu-jitsu. Ty vychází ze série technik, jejímž cílem je protivníka dostat na lopatky.. Primární jsou techniky, které mají soupeře samotného donutit se vzdát.

Kritéria výběru toho správného sportu pro kluky

Základním a nejdůležitějším kritériem určitě zůstává, aby malého sportovce daný sport zaujal. Často rodiče řeší, že oni ani jejich syn nevědí, jaký sport by ho bavil. Často tak musí hledat a při své cestě vyzkoušet mnoho různých kroužků a sportovních klubů, než se ze všech vyzkoušených možností najde ten pravý sport. I kvůli tomu vznikla myšlenka AIM Kempů. AIM Kempy jsou příměstské tábory, na kterých si děti vyzkouší během jednoho týdne hned 6 různých sportů, z nichžsi budou moci vybrat ten, který by je následně bavil, a kterému by se chtěly dále věnovat. Mimoto dostanou na slavnostním zakončení i diplom s doporučeními od našeho hlavního trenéra Romana Juráka. Ten dětem doporučí další sport, jenžbude zohledňovat jejich silné stránky, kterých si u nich během týdne všimnul. Mezi další aspekty určitě bude patřit to, aby místo, kde sport probíhá nebylo příliš vzdáleno od místa bydliště. Může se to zdát jako banální rada, ale zejména v začátcích malých sportovců to v důsledku může být hlavní kritérium. Zpravidla tréninky probíhají 3x – 4x do týdne a o víkendu bývají zápasy, utkání nebo soutěže. Pokud je tedy dítě malé a nemůže ještě jezdit samo, je krátká dojezdová vzdálenost klíčová pro možnost pokračování v daném sportu.

Základní a nejdůležitější stále zůstává, aby děti nějáký sport dělaly a netrávily volný čas sezením u obrazovek monitorů. Díky sportu budou nejen zdravější, budou mít větší sebevědomí a budou si budovat charakter. Díky sportu budou mít také spoustu krásných vzpomínek, na které si rádi zavzpomínají.

Které sporty pro kluky spíše nevybírat

Tento článek nemá za cíl paušalizovat nebo přikazovat. To určitě ne. Pokud však budeme vycházet ze známých statistik, tak můžeme říct v jakém sportu je méně chlapců oproti dívkám. Obecně nemá takovou oblibu například gymnastika, ve které je dlouhodobě více dívek než chlapců. To může být dáno komplexností a rozsahem flexibility, kterou mají dívky obecně lepší než chlapci. Na druhou stranu se nesmíme nechat mýlit. Gymnastika je i přes svou zdánlivou nevinnost jeden z nejnebezpečnějších sportů vůbec. Mezi další nepříliš populární chlapecký sport můžeme zařadit volejbal. Zde těžko říct, proč je tento hezký sport mnohem více oblíbený u něžného pohlaví. Může to být kombinace několika faktorů. Jeho nekontaktnosti, kdy jsou týmy na hrací ploše odděleny sítí. Svůj podíl může mít i již zmiňovaná flexibilita, která je u tohoto sportu taky velká.

Jak u kluků udržet nadšení pro sport i během puberty

S podobným problémem se jistě potká většina rodičů, kteří doma mají oddaného sportovce. Na podobném problému již shořel nespočet mladých sportovních talentů, kteří měli našlápnuto ke slibné kariéře. Doba puberty, která je časem bouřlivých hormonů, změn nálad, objevování “dospělého” světa a s ním spojeným zakázaného ovoce. Chlapci v tomhle věku zažívají své první lásky, párty, kocoviny a sport pro ně v tu chvíli jde stranou. Jak tedy zamezit tomu, aby právě v tomto kritickém věku se sportem neskončili úplně? Jednoznačná odpověď tady bohužel není. Pokud budeme puberťákům něco přikazovat nebo zakazovat, tak to na ně bude mít přesně opačný efekt. Nejvhodnějším řešením je o o věcech mluvit narovinu a bez výčitek. Snažit se (alespoň částečně) porozumět problémům, které vaše dítě právě řeší a dát mu vědět, že jste tu neustále pro něj, připraveni mu pomoci. Další věcí, která může být ku prospěchu, je osobní příklad. Tedy aby váš chlapec viděl vás a vaše návyky, které bude mít jako vzor. Není nic lepšího, než když rodič sportuje spolu s dítětem a teď nemyslíme, že se musí vrhnout na hrací plochu nebo se zúčastňovat tréninků. Bohatě stačí občasná vyjížďka na kole, rekreační výběh nebo třeba hezká túra přírodou. Každý pohyb se počítá. Také je důležité myslet na to, že děti nevědomky přebírají návyky, které vidí doma. Tedy i návyky jako přílišné pití alkoholu nebo kouření. O tom hovoří i statistiky, kdy u dětí, jejichž rodiče kouří, je až 4x větší pravděpodobnost, že se z nich v dospělosti také stanou kuřáci. Takže pokud to shrneme, je důležité slepě nezakazovat a nepřikazovat, naslouchat a ideálně jít vlastním příkladem. Protože by přece byla škoda, kdyby se na svůj sport vykašlal třeba příští Jaromír Jágr nebo Tomáš Rosický.

Rekapitulace sportů pro kluky

  • Fotbal
  • Hokej
  • Florbal
  • Bojové sporty
Otevřít chat
1
Scan the code
Dobrý den,

máte jakýkoliv dotaz? Odpovím Vám ihned.

Filip Štoss z AIM Sport