Prosíme o přihlašování pouze vážné zájemce | Máme pětihvězdičkové hodnocení na Google >>

Motivační rozhovory s úspěšnými sportovci

Lukáš Krpálek

Tým AIMU: Děkuji, že jste si našel čas pro tento rozhovor, Lukáši. Můžeme rovnou začít tím, co vás vedlo k judu a jak jste se k němu vlastně dostal?

Lukáš Krpálek: Samozřejmě, já vám děkuji za pozvání. S judem jsem začal jako malý, bylo mi pouze sedm let. Pamatuji si, že mě na tuto sportovní disciplínu zavedl můj otec, který sám judo aktivně provozoval. Fascinovalo mě, jakým způsobem judo kombinuje techniku, sílu a mentální přípravu. Od té chvíle jsem se judu naplno věnoval a stal se mou vášní.

Tým AIMU: Vaše cesta k judu zřejmě nebyla bez překážek. Mohl byste nám říci, jaké výzvy jste na této cestě potkal a jak jste s nimi bojoval?

Lukáš Krpálek: Samozřejmě, jako každý sportovec jsem se setkal s mnoha výzvami. Jednou z největších bylo zvládnout rovnováhu mezi tréninkem, soutěžením a osobním životem. Musel jsem se naučit efektivně plánovat svůj čas a dávat si pozor na přetížení. Další výzvou byla samotná konkurence a tlak, který na mě byl kladený. Musel jsem se naučit zvládat nervozitu a udržovat klidnou hlavu i v těžkých okamžicích.

Tým AIMU: Vaše tvrdá práce a odhodlání vás přivedly k úspěchům, jako je zlatá olympijská medaile. Jaký máte pocit, když si vzpomenete na ten okamžik a co to pro vás znamenalo?

Lukáš Krpálek: Vyhrát zlatou olympijskou medaili bylo pro mě naplněním snu a největším vrcholem mé kariéry. Byl to okamžik, na který jsem tvrdě pracoval celý život. Pocit, který jsem tehdy prožíval na stupních vítězů, nelze popsat slovy. Byla to směs euforie, štěstí a hrdosti. V ten moment jsem cítil, že všechny ty úsilí a oběti, které jsem podstoupil, stály za to.

Tým AIMU: Jak jste si dokázal udržet motivaci a nasazení během celé své kariéry?

Lukáš Krpálek: Motivaci jsem vždy nacházel v lásce k judu a touze stále se zdokonalovat. Každý den jsem se snažil najít něco nového, co by mě posunulo blíže k mým cílům. Důležitou roli hrála i podpora mé rodiny, trenérů a fanoušků, kteří mi věřili a dodávali mi sílu i v nejtěžších chvílích.

Tým AIMU: A naše poslední otázky bude jaké máte plány do budoucna? Máte nějaké nové cíle nebo výzvy, kterým se chystáte čelit?

Lukáš Krpálek: Určitě mám stále mnoho cílů, kterých chci dosáhnout. Jedním z nich je obhájit zlatou olympijskou medaili na dalších olympijských hrách a stát se jedním z nejúspěšnějších judistů v historii. Rád bych také předal své zkušenosti a znalosti dalším generacím judistů a pomohl jim dosáhnout jejich vlastních snů a cílů.

David Pastrňák

Tým AIMU: Ahoj, Davide! Celý tým AIMU se na tebe nemohl dočkat! Začněme rovnou tím, že bychom se rádi dozvěděli, co tě přivedlo k hokeji a jak jsi začínal s touto vášní?

David Pastrňák: Ahoj! No, začalo to ve mně už od malička. Vyrůstal jsem v Havířově, kde je hokej tak trochu národní sport. Mé první kroky na ledě byly s tatínkem, který mě bral na zimní stadion. Už od té doby jsem si zamiloval tu rychlost, sílu a eleganci, kterou hra nabízí. Postupně jsem začal hrát v nižších ligách a díky podpoře rodiny jsem se dostal do profesionálního světa.

Tým AIMU: To zní jako skvělý příběh a zážitků plná cesta! Jaké byly tvé největší výzvy na této cestě k profesionální kariéře?

David Pastrňák: Určitě jich bylo hodně. Asi největší výzvou bylo překonat tlak očekávání. Vždycky jsem měl v sobě tu touhu hrát a uspět, ale když se to stane veřejným, přichází s tím i tlak. Musel jsem se naučit jak s tím zacházet a jak si zachovat svou hru a sebevědomí. Také jsem čelil fyzickým a mentálním výzvám, jako je zranění nebo nedostatek sebevědomí v některých fázích kariéry.

Tým AIMU: To je pochopitelné, že tlak a výzvy patří k profesionálnímu sportu. Jak jsi se vyrovnával s těmito náročnými okamžiky a jaká ti pomohla filozofie?

David Pastrňák: Musel jsem se naučit najít rovnováhu a neustále pracovat na svém mentálním zdraví. Důležité bylo zůstat pozitivní a věřit ve své schopnosti. Bavil jsem se také s psychologem, což mi hodně pomohlo. Ale nejdůležitější bylo přijmout, že výzvy jsou součástí cesty a že na nich mohu růst jako hráč i člověk.

Tým AIMU: Skvělé poselství pro každého, kdo čelí tlaku a výzvám, nejen ve sportu. Teď, když hovoříme o hokeji, jaký moment ve tvé kariéře byl pro tebe nejvýznamnější a nejvíc si ho ceníš?

David Pastrňák: Těžko vybrat jen jeden moment, ale asi bych zmínil svůj první zápas v NHL a první gól. To bylo neuvěřitelné! Ale také mi hodně znamená možnost hrát za český národní tým. Reprezentovat svou zemi je vždycky obrovskou ctí a hrdost.

Tým AIMU: To jsou opravdu nezapomenutelné okamžiky! Jak se podle tebe hokej změnil od doby, kdy jsi začínal, a kam se podle tebe ubírá?

David Pastrňák: Hokej se hodně změnil, hlavně v rychlosti a technice. Dříve byl možná více fyzický, teď je spíše o rychlosti, dovednosti a taktice. Vidíme více hráčů z různých zemí, což dává hře nový rozměr. Myslím si, že se hokej bude dále vyvíjet v této technické a rychlé podobě, což je pro fanoušky i hráče skvělé.

Tým AIMU: Zajímavé! A na závěr, máš nějakou radu pro mladé hráče, kteří sní o profesionální kariéře v hokeji?

David Pastrňák: Určitě! Můj hlavní tip je, abyste si to užili. Hrajte s láskou a vášní, pracujte tvrdě a věřte ve své sny. Ale pamatujte, že cesta může být náročná, a je důležité se nevzdávat. Buďte trpěliví a vždycky si pamatujte, proč jste začali hrát.

Petra Kvitová

Tým AIMU: Dobrý den, Petro. Jak se máte a jaké jsou vaše pocity po posledních tenisových turnajích?

Petra Kvitová: Dobrý den. Mám se vcelku dobře, děkuji za optání. Poslední turnaje byly docela náročné, ale zároveň i naplněné vzrušením, emocemi, stresem a tlakem. Myslím, že každý turnaj přináší nové výzvy a zážitky, které mi pomáhají růst jako hráčce i osobnosti. Po každém turnaji se snažím vyvodit nějaké poučení a pracovat na svém výkonu a zlepšení.

Tým AIMU: Vaše kariéra je plná úspěchů, ale také jste musela čelit mnoha výzvám a zraněním. Jak se vypořádáváte s těmito obtížemi a co Vás motivuje pokračovat?

Petra Kvitová: Ano, má kariéra měla své vzestupy a pády, ale to je součástí každého sportovního života. Snažím se brát každou situaci jako výzvu a hledat z ní pozitiva. Zranění mě naučila trpělivosti a odhodlání, ačkoliv to nebylo vždy snadné. Motivuje mě láska k tenisu a touha po neustálém zlepšování. Mám štěstí, že mě podporuje skvělý tým lidí kolem mě, kteří mi pomáhají překonávat překážky a dosahovat svých cílů.

Tým AIMU: Vaše síla a odhodlání jsou opravdu obdivuhodné. Jaké jsou vaše cíle do budoucna, ať už v tenise nebo i mimo něj?

Petra Kvitová: Děkuji za pochvalu. Mým hlavním cílem v tenise je stále zůstat konkurenceschopná a pokračovat v hraní na co nejvyšší úrovni. Samozřejmě, že toužím po dalších grandslamových titulech a úspěších na velkých turnajích. Mimo tenis se snažím věnovat čas rodině a podpoře charitativních aktivit. Mám ráda, když mohu být inspirací pro další generaci tenistů a pomáhat těm, kteří to potřebují.

Tým AIMU: To zní jako skvělé plány. Jak se připravujete na nadcházející sezónu a máte nějaké speciální rituály nebo zvyky, které vám pomáhají před zápasem?

Petra Kvitová: Příprava na novou sezónu je vždy náročná, ale zároveň i motivující. Snažím se pracovat na své fyzické kondici, technice a mentální odolnosti. Co se týče rituálů před zápasem, mám své malé zvyky, které mi pomáhají uklidnit nervy a soustředit se. Patří sem například poslech hudby, meditace nebo vizualizace úspěchu. Je důležité najít si to, co funguje mě a co mě připraví na tenisový souboj.

Petra Kvitová: Děkuji vám za příležitost a přání. Bylo mi potěšením si s vámi popovídat. A všem fanouškům děkuji za jejich podporu. Těším se na další sezónu a na všechny tenisové výzvy, které přinese.

Ester Ledecká

Tým AIMU: Děkuji, že sis našla čas, aby jsi s námi mohla pohovořit, Ester. Jak se máš?

Ester: Dobře, děkuji za pozvání. Mám se skvěle, právě jsem se vrátila z tréninku a jsem plná energie.

Tým AIMU: Skvěle slyšet! Pojďme rovnou k tématu, které všem nedá spát – tvé neskutečné úspěchy ve snowboardingu a lyžování. Jak dokážeš skloubit tyto dva sporty a je pro tebe nějaký těžší?

Ester: Ano, je to trochu netradiční, ale miluji jak snowboarding, tak lyžování, takže pro mě není problém se věnovat oběma. Každý sport má své vlastní výzvy, ale já si je užívám a snažím se z každého tréninku vybrat maximum. Možná že na soutěžích mám někdy více zkušeností ve snowboardingu, ale snažím se stále zlepšovat v obou disciplínách.

Tým AIMU: Tvé výkony jsou opravdu ohromující. Jak se ti daří udržovat tak vysokou úroveň v obou sportech?

Ester: Hlavně díky tvrdé práci a tréninku. Musím říct, že mám opravdu skvělý tým trenérů a podpůrný tým, kteří mi pomáhají se připravit na každou soutěž. Také si dávám pozor na svůj životní styl – zdravá strava, dostatek odpočinku a péče o tělo jsou pro mě velmi důležité.

Tým AIMU: Kromě tvých individuálních úspěchů jsi také získala pozornost světa na Zimních olympijských hrách v roce 2018, kdy jsi vyhrála zlatou medaili v alpském lyžování a snowboardingu. Jaké to bylo zažít tento úžasný moment?

Ester: Bylo to neuvěřitelné! V ten moment jsem si uvědomila, že tvrdá práce a obětavost se opravdu vyplácí. Ale zároveň to byl také obrovský pocit pokory a vděčnosti vůči všem, kteří mi pomohli na cestě k tomuto úspěchu. Je to něco, co si budu pamatovat po celý život.

Tým AIMU: Tvoje příběhy jsou inspirativní pro mnoho lidí po celém světě. Co bys poradila mladým lidem, kteří se snaží dosáhnout svých cílů?

Ester: Největší rada, kterou bych měla, je nevzdávat se a věřit ve své schopnosti. Cesta k úspěchu může být náročná a plná překážek, ale s odhodláním a trpělivostí je možné dosáhnout svých cílů. Důležité je také mít kolem sebe podporu – rodinu, přátele a trenéry, kteří vás budou povzbuzovat a pomáhat vám dosáhnout toho, co si stanovíte.

Tým AIMU: Velmi inspirativní slova, děkuji ti, Ester, za tvůj čas a inspiraci pro všechny sportovce a fanoušky po celém světě. Mnoho úspěchů do budoucna ti přeje celý tým AIM Kempu!

Ester: Děkuji vám! Bylo mi potěšením. A všem fanouškům přeji mnoho radosti ze sportu a nezapomeňte, že nic není nemožné, pokud tomu věříte!

Otevřít chat
1
Scan the code
Dobrý den,

máte jakýkoliv dotaz? Odpovím Vám ihned.

Filip Štoss z AIM Sport