Jak vybrat sportovní obuv pro vaše děti

Výběr sportovní obuvi není jen tak

Koupě těch správných dětských bot může být pro mnoho rodičů výzvou. Je důležité najít takové, které jsou nejen pohodlné a bezpečné, ale které se také líbí samotnému dítěti. Naštěstí spousty oblíbených značek obuvi už nabízí vše výše zmíněné. U dětí je ale potřeba dbát i na další aspekty, zejména na správný vývoj nohou. Ten je do velké míry ovlivněn právě zvolenou obuví. Na našem trhu lze nalézt boty nejrůznějších značek, materiálů, designů a barev. V tomto článku se ale zaměříme na to nejdůležitější, na kvalitu samotných bot a jejich vliv na dětskou nohu. Bohužel mnoho obuvi určené pro děti na našem trhu vůbec nerespektuje základní potřeby pro správný růst a vývoj. Lepší to pak není ani u starších lidí. V případě obuvi pro mládež a dospělé se často nebere v potaz ani anatomický tvar ovlivňující funkce nohy. O to důležitější jsou pak tyto zásady u sportu. Na co si tedy při výběru sportovní obuvi pro děti dát pozor?

Jak na správnou velikost dětské obuvi?

Již dávno neplatí, že by základním ukazatelem měla být pozice palce v botě. Otázkou tedy je, jak sladit správný výběr bot s často raketovým růstem ratolestí? Odrazíme se od toho, že záleží, jaký konkrétní typ bot hledáte. Pokud jste fanoušky spíše tenisek se suchým zipem, kotníkových bot se suchým zipem nebo těch sportovních šněrovacích, tak je vždy lepší vzít o centimetr větší velikost. Díky tomu svým malým majitelům poslouží delší dobu a nebudou způsobovat nepohodlí kvůli tkaničkám nebo jiným stahovacím prvkům. Pokud však raději sáhnete po balerínách, bude potřeba dokonale sladit velikost s nohou dítěte, jinak bude nošení takových bot velmi nepříjemné. Další pasti se skrývají u nákupu dětské sportovní obuvi on-line. V takovém případě je vždy dobré zkontrolovat tabulku velikostí dané značky a porovnat ji s délkou dětské nožky. Bohužel nám toho děti (zejména ty malé) většinou moc neřeknou, a tak raději chodí s botami, které jim úplně nesedí. Je poté na nás, rodičích, abychom jim správnou velikost vybrali hned na začátku.

Jak změřit velikost sportovní obuvi?

Na českém trhu je už nějakou dobu dostupný výrobek zvaný Plus 12, pomocí kterého změříte nohu svého dítěte. Měřidlo disponuje výsuvnou částí, na které jsou označené centimetry. Zároveň při měření zohledňuje i tzv. nadměrek. To je volný prostor, který by malý sportovec měl mít ve špičce boty, aby při chůzi nedocházelo k poraněním prstíků. Nadměrek ale také počítá s růstem chodidla do délky. V tom případě nechává prostor přibližně 12 mm. Pro změření velikosti nohy strčte měřidlo do zvolené boty. Po vysunutí pohyblivé části směrem do špičky boty můžete sami ověřit, zda velikost vybrané boty odpovídá naměřené velikosti, kterou by vaše ratolest mělo mít. Jak vidíte, používání Plus 12 je velice snadné, a proto ho doporučujeme používat u výběru každé nové boty. Jeho cena není navíc nijak vysoká, takže jeho koupě neudělá ani větší průvan v peněžence.

Jak poznat správný materiál dětských bot?

U většiny bot pro děti lze už na první pohled posoudit, zda nohám poskytnou dostatečnou bezpečnost a prostor pro zdravý vývoj. Pro ty nejmladší bude stabilita zajištěna pořádnými kotníkovými botami, které budou nejlépe opatřeny pohodlným suchým zipem. Ten dané obuvi umožní vhodně se přizpůsobit nohám majitele. Při výběru obuvi pro starší děti a mladistvé se vyplatí věnovat pozornost především přilnavosti. Zejména u těch do zimního období je potřeba si vždy zkontrolovat tolik charakteristický dezén. Právě ten zaručuje správnou přilnavost na kluzkém povrchu, který je typický pro zimní měsíce. Chybu určitě neuděláte ani u sportovních bot s polstrovanou podrážkou, která se hodí sportovcům všech věkových kategorií. Tyto modely najdete v nabídce nejpopulárnějších a nejznámějších sportovních značek, jako jsou Adidas, Nike, Puma nebo New Balance.

Dětská sportovní obuv pro správný sport

Jiné budou požadavky u bot tenistů, než například fotbalistů, úplně jiné to pak bude u obuvi florbalistů. Je proto nesmírně důležité vybírat sportovní obuv podle konkrétního sportu. Na detailech v tomto případě velmi záleží, proto bychom jim měli věnovat zvýšenou pozornost. Pro vnitřní sporty bude vhodnější zvolit lehčí obuv, která má dostatečný počet vzduchových membrán, díky nimž se vašemu dítku nebude zbytečně potit noha. Nezapomínejte, že požadavky na halové boty jsou úplně jiné, než například na venkovní antuku nebo fotbalové hřiště. Správné sportovní obutí pro děti musí při sportu pomáhat a ne škodit. Cílem je udržet nohu v bezpečí a zároveň podpořit správný vývoj nohy. To platí dvojnásob u sportovní obuvi. Ta dost často musí vydržet běhání, mrazy, pocení, výskoky, nárazy a spoustu dalšího. Na denním pořádku tak je pořádná sportovní zátěž.

Důležité detaily u dětské sportovní obuvi

Je zásadní dbát na pohodlí při nošení, zároveň je ale také nesmírně důležité zohledňovat další aspekty. Například zajištění, že si malý majitel zvládne boty sám obout a případně zavázat. Pokud ještě není kovaný ve vázání mašlí na tkaničkách, tak bude lepší zvolit suchý zip nebo stahovací boty. Vyhnete se tím neustálému rozvazování tkaniček a následným prosbám o jejich opětovné zavázání. Dalším faktorem je i vhodná vložka do bot. Pro správný vývoj chodidel jsou lékaři doporučovány zejména ty ortopedické, které dokonale kopírují klenbu chodidla. Dále lze koupit i chladivé nebo naopak hřejivé vložky, které mohou přijít vhod zejména u konkrétního sportu, kterému se dítě věnuje. V nabídce pak nechybí ani vložky zabraňující pocení. Ty jsou založeny na antibakteriální úpravě, která dokonale bojuje nejen se zmíněným pocením, ale také s nepříjemnými pachy. Mezi další benefity vložek pak patří i menší ošoupání vnitřní části boty, takže samotné dětské boty nám pak vydrží déle.

Dětská obuv na AIM Kempu

Téma správné dětské obuvi bereme velmi vážně i na našich příměstských AIM Kempech. Na těch důsledně kontrolujeme, aby vždy děti měly jinou obuv do vnitřních prostor, kde má být spíše lehčí a vzdušná, oproti té venkovní. Ta je zase pevnější a stabilnější. A co AIM Kemp vlastně je? Jedná se o příměstský tábor pro děti od 6 do 13 let, kde si užijí vrchovatou porci sportu, zábavy a zážitků. Během týdenního programu na děti čeká 7 hlavních sportů – atletika, judo, tenis, gymnastika, florbal, basketbal a házená a ukázky dalších sportů, jako je třeba lakros nebo rugby. K tomu si zahrají spoustu her s hlavním trenérem kempu Romanem Jurákem, kde budou rozvíjet svou pohybovou obratnost. Chybět nebudou ani zábavné soutěže a turnaj o putovní AIM pohár.

Všichni trenéři, kteří se o děti postarají, mají dlouholetou praxi a jsou držiteli profesionálních trenérských licencí. Na příměstských táborech AIM jde však hlavně o to, aby nabytá láska ke sportu v dětech zůstala už navždy. A to se nám podle zpětné vazby od dětí a rodičů daří.

Pořádnou várku inspirace dětem přinesou i pravidelné návštěvy sportovních hvězd. Na jednotlivých turnusech se tak objevily a objeví osobnosti jako třeba Jiří “BJP” Procházka, Šárka Kašpárková, Jiří Tkadlčík a spousta dalších.

Otevřít chat
1
Scan the code
Dobrý den,

máte jakýkoliv dotaz? Odpovím Vám ihned.

Filip Štoss z AIM Sport