Jediný kemp, na kterém nemůžete chybět.
Jediný kemp, na kterém nemůžete chybět.

Jak provádět dětskou relaxaci

Proč je dětská relaxace dobrá

Bylo by mylné si myslet, že relaxaci využijeme pouze my, dospělí. Na děti jsou v dnešní době kladeny neuvěřitelné nároky, ať už ve škole nebo od okolí. Ty se tím dostávají pod tlak srovnatelný s tím, který zažíváme my, dospělí. Ten se může rozvinout až do psychosomatických onemocnění jako jsou bolesti, astma, atopický ekzém, revma, ale i artritid nebo Crohnova choroba. Správná relaxace je tak základ pro duševní pohodu. Snižuje totiž hladinu stresu a agresivity, zlepšuje vztahy (nejen) doma nebo ve škole, zlepšuje paměť a přináší vnitřní mír. To se hodí zejména ve stresových situacích, jako třeba před důležitou písemkou ve škole. Dost často se přitom nejedná o nudné sezení nebo ležení, jak by se na první pohled mohlo zdát. Spíše jde o zábavné aktivity, které spolu s dětmi mohou provádět i rodiče, prarodiče, pedagogové nebo opatrovníci.

Benefity relaxace

Děti sice řeší jiné situace a problémy než my dospělí, to ale neznamená, že by kvůli tomu byly vystaveny menšímu stresu. Dětem tak může správná relaxace pomáhat při úzkostných stavech, problémech se s spánkem, pomočováním, při psychosomatických obtížích nebo při logopedických vadách. Techniky však najdou využití i u zdravých jedinců. U těch zlepšují soustředění nebo podporují uvolnění u dlouhého vyučování. To zejména díky tomu, že se při nich vyplavují “hormony štěstí” – serotonin, oxytocin a endorfiny. Správná relaxace tak zlepšuje nejen duševní pohodu, ale i výkonnost jako takovou. Přitom je dětská relaxace stále v naší společnosti velmi opomíjená, podle průzkumů je míra hladiny stresu u dnešních studentů srovnatelná s mírou hladiny stresu u pacientů psychiatrie v 50. letech.

Techniky dětské relaxace

Níže se podíváme na malý výčet technik, které pomáhají snižovat stres:

Kroky do nebe – tato technika se nejlépe praktikuje večer před spaním. Dítě si lehne v klidu na zem a představuje si, že je ve volném prostoru, ve kterém jen pozoruje mraky na obloze, které si představuje v nejrůznějších tvarech. Poté si představí žebřík, který začíná u něj a stoupá až daleko do oblohy. Po něm začne pomaličku stoupat, s každým krokem se cítí uvolněnější a uvolněnější.

Řízené dýchání – tato metoda je velice jednoduchá a lze praktikovat úplně kdekoliv. Dítě si pohodlně sedne s tím, že jednu ruku si položí na hrudník a druhou na žaludek. Poté zavře oči, uvolní všechny své svaly a pár minut jen zhluboka dýchá. V tu chvíli se se soustředí pouze na ruku položenou na žaludku, jak se hýbe s každým nádechem a výdechem. Zároveň si představuje, jak se s každým výdechem stres odplavuje pryč.

Svalová relaxace – u této techniky je ideální procvičování dítěte s rodičem. Oba si pohodlně lehnou nebo se posadí, mohou také zavřít oči. Pak pomalu začnou zatínat a povolovat svaly. Dobré je nejdříve začít se svaly v obličeji, a poté postupně přecházet na zbytek těla.

Bubliny šťastných myšlenek – jedná se o jeden z nejzábavnějších způsobů meditace 🙂. Ze všeho nejdříve je důležité dítěti vysvětlit propojení hlubokého dýchání s odpočinkem. Pomalý hluboký nádech je pro lidské tělo informace, že může začít s relaxací a odpočinkem. K tomu si dítě vezme bublifuk a s každým výdechem vyfoukne bublinu. Do této bubliny pomyslně vloží jednu pozitivní myšlenku nebo hezkou vzpomínku.

Fyzická relaxace u dětí

V předchozím bodu jsme si rozebrali relaxaci z pohledu psychiky. Není však radno zapomínat na to, že existuje i relaxace fyzická. Ta u dětí není tolik běžná, proto se na ní o to více zaměříme. Velkým překvapením může být to, že existují i masáže pro děti. Ty se od těch “dospěláckých” liší tím, že jsou prováděna jemněji s ohledem na mladé tělo a za použití mírně odlišných technik. Masáže jsou skvělou regenerací zejména pro mladé sportovce, kterým pomáhají v lepší regeneraci, a tím pádem i k podávání lepších výkonů. Zároveň působí jako prevence možných zdravotních problémů souvisejících s přetěžováním pohybového aparátu. Mezi další možnou formu relaxace patří také sauna. U té platí, že děti od cca 12. roku už zvládají saunování víceméně stejně, jako dospělí. Co ale u těch mladších? Délka pobytu by se měla odrážet na věku a zkušenostech potomka. U malých dětí je ideál kolem 3 minut, u těch starších pak můžeme přidat až na minut 7. Stejné je to u ochlazovacích rituálů, na které je potřeba si také postupně zvykat.

Sport jako vhodná forma relaxace

Mezi nejběžnější formy zvládání stresu patří rozhodně sport, a to nejen u dospělých, ale i u dětí. Při sportu se vyplavuje množství tzv. hormonu štěstí, mezi které patří dopamin, serotonin nebo endorfin. Přispívají k pocitu pohody, až euforie tím, že v mozku působí na neurotransmitery. Děti přitom nemusí cíleně cvičit nebo chodit do posilovny, jako dospělí. Stačí jakýkoliv pohyb, nejlépe formou her. Na internetu je spoustu návodů a inspirace, jak takové hry pojmout. Vhodné jsou i nesmrtelné týmové sporty, jako třeba fotbal. Pro ty, kteří rádi tráví čas aktivně, je pak dobrou volbou společný výlet na kolech nebo kolečkových bruslích. Pro tyto účely je u nás vybudovaná síť cyklostezek a speciálních cest. Nejdůležitější je pohyb v jakékoliv podobě!

AIM Kempy a redukce stresu

Vše výše zmíněné samozřejmě bereme v potaz na příměstských AIM Kempech, kde dbáme důraz na to, aby mladí sportovci maximálně redukovali svůj stres. A co AIM Kemp vlastně je? Jedná se o příměstský tábor pro děti od 6 do 13 let, kde si užijí vrchovatou porci sportu, zábavy a zážitků. Během týdenního programu na děti čeká 7 hlavních sportů – atletika, judo, tenis, gymnastika, florbal, basketbal a házená a ukázky dalších sportů, jako je třeba lakros nebo rugby. K tomu si zahrají spoustu her s hlavním trenérem kempu Romanem Jurákem, kde budou rozvíjet svou pohybovou obratnost. Chybět nebudou ani zábavné soutěže a turnaj o putovní AIM pohár.

Všichni trenéři, kteří se o děti postarají, mají dlouholetou praxi a jsou držiteli profesionálních trenérských licencí. Na příměstských táborech AIM jde však hlavně o to, aby nabytá láska ke sportu v dětech zůstala už navždy. A to se nám podle zpětné vazby od dětí a rodičů daří.

Pořádnou várku inspirace dětem přinesou i pravidelné návštěvy sportovních hvězd. Na jednotlivých turnusech se tak objevily a objeví osobnosti jako třeba Jiří “BJP” Procházka, Šárka Kašpárková, Jiří Tkadlčík a spousta dalších.

Další možné techniky relaxace

Mezi další možné pak patří:

Kývání – dítě si pohodlně sedne tak, aby mělo jednu část těla volnou, nejlépe nohy. Touto částí poté pomalu kontrolovatelně kývá ze strany na stranu.

Ochabnutí – výchozí pozice je na vyvýšeném místě tak, aby se dítě cítilo komfortně. Poté vezme určitou část těla (nejlépe ruku), kterou zvedne do výšky. Následně svaly v této části “vypne” a nechá je volně spadnout bez nárazu na zem.

Protřepání – výchozí pozice u této polohy může být ve stoje nebo v sedě. Spočívá v tom, že dítě začne protřepávat určitou část těla, nebo i celé tělo. Začíná na malé intenzitě a postupně mění jak frekvenci, tak případně části těla. Je vhodné tento cvik opakovat několikrát za sebou vždy s menší pauzou. Důležité je, aby třepání vždy probíhalo koordinovaně a aby u něj dítě nezačalo dělat skopičiny.

AIM Kemp levněji

Na náš kemp je možné uplatňovat příspěvky od zdravotních pojišťoven. Jejich seznam, včetně výše příspěvku, jsme sepsali v tomto dokumentu. V případě, že máte jinou zdravotní pojišťovnu, dejte nám vědět na e-mailu kempy@aimsport.cz nebo na telefonním čísle 722 564 523.

x