Jak provádět dětskou relaxaci

Proč je dětská relaxace dobrá

Bylo by mylné si myslet, že relaxaci využijeme pouze my, dospělí. Na děti jsou v dnešní době kladeny neuvěřitelné nároky, ať už ve škole nebo od okolí. Ty se tím dostávají pod tlak srovnatelný s tím, který zažíváme my, dospělí. Ten se může rozvinout až do psychosomatických onemocnění jako jsou bolesti, astma, atopický ekzém, revma, ale i artritid nebo Crohnova choroba. Správná relaxace je tak základ pro duševní pohodu. Snižuje totiž hladinu stresu a agresivity, zlepšuje vztahy (nejen) doma nebo ve škole, zlepšuje paměť a přináší vnitřní mír. To se hodí zejména ve stresových situacích, jako třeba před důležitou písemkou ve škole. Dost často se přitom nejedná o nudné sezení nebo ležení, jak by se na první pohled mohlo zdát. Spíše jde o zábavné aktivity, které spolu s dětmi mohou provádět i rodiče, prarodiče, pedagogové nebo opatrovníci.

Benefity relaxace

Děti sice řeší jiné situace a problémy než my dospělí, to ale neznamená, že by kvůli tomu byly vystaveny menšímu stresu. Dětem tak může správná relaxace pomáhat při úzkostných stavech, problémech se s spánkem, pomočováním, při psychosomatických obtížích nebo při logopedických vadách. Techniky však najdou využití i u zdravých jedinců. U těch zlepšují soustředění nebo podporují uvolnění u dlouhého vyučování. To zejména díky tomu, že se při nich vyplavují “hormony štěstí” – serotonin, oxytocin a endorfiny. Správná relaxace tak zlepšuje nejen duševní pohodu, ale i výkonnost jako takovou. Přitom je dětská relaxace stále v naší společnosti velmi opomíjená, podle průzkumů je míra hladiny stresu u dnešních studentů srovnatelná s mírou hladiny stresu u pacientů psychiatrie v 50. letech.

Techniky dětské relaxace

Níže se podíváme na malý výčet technik, které pomáhají snižovat stres:

Kroky do nebe – tato technika se nejlépe praktikuje večer před spaním. Dítě si lehne v klidu na zem a představuje si, že je ve volném prostoru, ve kterém jen pozoruje mraky na obloze, které si představuje v nejrůznějších tvarech. Poté si představí žebřík, který začíná u něj a stoupá až daleko do oblohy. Po něm začne pomaličku stoupat, s každým krokem se cítí uvolněnější a uvolněnější.

Řízené dýchání – tato metoda je velice jednoduchá a lze praktikovat úplně kdekoliv. Dítě si pohodlně sedne s tím, že jednu ruku si položí na hrudník a druhou na žaludek. Poté zavře oči, uvolní všechny své svaly a pár minut jen zhluboka dýchá. V tu chvíli se se soustředí pouze na ruku položenou na žaludku, jak se hýbe s každým nádechem a výdechem. Zároveň si představuje, jak se s každým výdechem stres odplavuje pryč.

Svalová relaxace – u této techniky je ideální procvičování dítěte s rodičem. Oba si pohodlně lehnou nebo se posadí, mohou také zavřít oči. Pak pomalu začnou zatínat a povolovat svaly. Dobré je nejdříve začít se svaly v obličeji, a poté postupně přecházet na zbytek těla.

Bubliny šťastných myšlenek – jedná se o jeden z nejzábavnějších způsobů meditace 🙂. Ze všeho nejdříve je důležité dítěti vysvětlit propojení hlubokého dýchání s odpočinkem. Pomalý hluboký nádech je pro lidské tělo informace, že může začít s relaxací a odpočinkem. K tomu si dítě vezme bublifuk a s každým výdechem vyfoukne bublinu. Do této bubliny pomyslně vloží jednu pozitivní myšlenku nebo hezkou vzpomínku.

Fyzická relaxace u dětí

V předchozím bodu jsme si rozebrali relaxaci z pohledu psychiky. Není však radno zapomínat na to, že existuje i relaxace fyzická. Ta u dětí není tolik běžná, proto se na ní o to více zaměříme. Velkým překvapením může být to, že existují i masáže pro děti. Ty se od těch “dospěláckých” liší tím, že jsou prováděna jemněji s ohledem na mladé tělo a za použití mírně odlišných technik. Masáže jsou skvělou regenerací zejména pro mladé sportovce, kterým pomáhají v lepší regeneraci, a tím pádem i k podávání lepších výkonů. Zároveň působí jako prevence možných zdravotních problémů souvisejících s přetěžováním pohybového aparátu. Mezi další možnou formu relaxace patří také sauna. U té platí, že děti od cca 12. roku už zvládají saunování víceméně stejně, jako dospělí. Co ale u těch mladších? Délka pobytu by se měla odrážet na věku a zkušenostech potomka. U malých dětí je ideál kolem 3 minut, u těch starších pak můžeme přidat až na minut 7. Stejné je to u ochlazovacích rituálů, na které je potřeba si také postupně zvykat.

Sport jako vhodná forma relaxace

Mezi nejběžnější formy zvládání stresu patří rozhodně sport, a to nejen u dospělých, ale i u dětí. Při sportu se vyplavuje množství tzv. hormonu štěstí, mezi které patří dopamin, serotonin nebo endorfin. Přispívají k pocitu pohody, až euforie tím, že v mozku působí na neurotransmitery. Děti přitom nemusí cíleně cvičit nebo chodit do posilovny, jako dospělí. Stačí jakýkoliv pohyb, nejlépe formou her. Na internetu je spoustu návodů a inspirace, jak takové hry pojmout. Vhodné jsou i nesmrtelné týmové sporty, jako třeba fotbal. Pro ty, kteří rádi tráví čas aktivně, je pak dobrou volbou společný výlet na kolech nebo kolečkových bruslích. Pro tyto účely je u nás vybudovaná síť cyklostezek a speciálních cest. Nejdůležitější je pohyb v jakékoliv podobě!

AIM Kempy a redukce stresu

Vše výše zmíněné samozřejmě bereme v potaz na příměstských AIM Kempech, kde dbáme důraz na to, aby mladí sportovci maximálně redukovali svůj stres. A co AIM Kemp vlastně je? Jedná se o příměstský tábor pro děti od 6 do 13 let, kde si užijí vrchovatou porci sportu, zábavy a zážitků. Během týdenního programu na děti čeká 7 hlavních sportů – atletika, judo, tenis, gymnastika, florbal, basketbal a házená a ukázky dalších sportů, jako je třeba lakros nebo rugby. K tomu si zahrají spoustu her s hlavním trenérem kempu Romanem Jurákem, kde budou rozvíjet svou pohybovou obratnost. Chybět nebudou ani zábavné soutěže a turnaj o putovní AIM pohár.

Všichni trenéři, kteří se o děti postarají, mají dlouholetou praxi a jsou držiteli profesionálních trenérských licencí. Na příměstských táborech AIM jde však hlavně o to, aby nabytá láska ke sportu v dětech zůstala už navždy. A to se nám podle zpětné vazby od dětí a rodičů daří.

Pořádnou várku inspirace dětem přinesou i pravidelné návštěvy sportovních hvězd. Na jednotlivých turnusech se tak objevily a objeví osobnosti jako třeba Jiří “BJP” Procházka, Šárka Kašpárková, Jiří Tkadlčík a spousta dalších.

Další možné techniky relaxace

Mezi další možné pak patří:

Kývání – dítě si pohodlně sedne tak, aby mělo jednu část těla volnou, nejlépe nohy. Touto částí poté pomalu kontrolovatelně kývá ze strany na stranu.

Ochabnutí – výchozí pozice je na vyvýšeném místě tak, aby se dítě cítilo komfortně. Poté vezme určitou část těla (nejlépe ruku), kterou zvedne do výšky. Následně svaly v této části “vypne” a nechá je volně spadnout bez nárazu na zem.

Protřepání – výchozí pozice u této polohy může být ve stoje nebo v sedě. Spočívá v tom, že dítě začne protřepávat určitou část těla, nebo i celé tělo. Začíná na malé intenzitě a postupně mění jak frekvenci, tak případně části těla. Je vhodné tento cvik opakovat několikrát za sebou vždy s menší pauzou. Důležité je, aby třepání vždy probíhalo koordinovaně a aby u něj dítě nezačalo dělat skopičiny.

Otevřít chat
1
Scan the code
Dobrý den,

máte jakýkoliv dotaz? Odpovím Vám ihned.

Filip Štoss z AIM Sport