Ideální dětský tábor

Pod tímto slovním spojením se každému vždy vybaví něco jiného. Pro někoho to je 14 dní v přírodě pod stanem, pro jiného nadupaný příměšťák, který má hned za rohem a pro dalšího to je tematický tábor podle jeho gusta. Nicméně z pozice člověka, který za sebou má kolem 10 úspěšně zorganizovaných turnusů mohu ze své vlastní zkušenosti říct, jaký je přibližný návod na „ideální dětský tábor”.

Program na dětském táboru

Základem vždy bude program. A to nejen zaměřením, ale i formou. Tedy jak dlouho tábor trvá, zda je pobytový nebo příměstský, jaké je věkové rozmezí atd. V rámci samotného programu je základním rozhodovacím kritériem téma. Do nedávna byla velká převaha klasických dětských táborů, které dost vycházely z táborů pionýrských, na které vzpomínají naši rodiče a prarodiče. Týden až dva pod stanem v přírodě se svou skupinkou zprvu cizinců, následně nových přátel, plnění všemožných úkolů a získávání tím bodů v táborové hře, zpívání u táboráku, první táborové diskotéky a především první táborové lásky. Věřím, že to vše se mnohým z nás vybaví pod slovem tábor.

Doba ale pokročila a mimo těchto klasických dětských táborů vznikly i pobyty více tematicky zaměřené. Sportovní, jezdecké, army, umělecké, počítačové, jazykové, taneční, náboženské nebo s filmovou tematikou (Harry Potter, Pán prstenů, …). I po tomto vyčerpávajícím výčtu se vsadím, že jsem na nějáké téma zapomněl. Ve výsledku nejde ani tak o téma, ale o samotnou realizaci. Zastávám názor, že tak jako u všeho, i na realizaci dětského táboru se okamžitě pozná, zda pořadatele baví podobnou akci plánovat, a zda do ní dávají srdce.

Základem je nenechat děti vydechnout, minimálně v prvních dnech. Teď to nemyslím tak, že by děti musely lítat od rána do večera, to určitě ne. Myslím tím pestrost a dynamiku programu. Nám se velmi osvědčilo, pokud se zrovna nejedná o nějakou komplexní aktivitu, ke které špunti potřebují čas, měnit program každou hodinu. Děti totiž oproti dospělým mají jednu úžasnou vlastnost. Pokud ztratí pozornost, dají vám to okamžitě najevo. Hned tedy vidíte zpětnou vazbu na vaši aktuální činnost a můžete na to pohotově reagovat. Co je dobré, tak pravidelné střídání dynamické a statické aktivity. Pro vysvětlení – na našich dětských kempech jednu hodinu hrajeme hru, u které je základem běh, postřeh, mrštnost. Následně další hodina je spíše více o hrách na motoriku, jemnost a koordinaci, tedy více statické aktivity. My navíc (zejména v druhé polovině turnusů) zařazujeme i workshopy a přednášky se sportovci a odborníky v oblasti sportu.

Vedoucí na dětském táboru

Z mého pohledu se jedná o stejně důležitý bod jako již zmiňovaný program. Vedoucí, potažmo trenéři, jsou lidé, kteří jsou s dětmi na táboru v neustálém kontaktu a v danou chvíli se stávají dost často jejich vzory. Je důležité, aby s malými účastníky byli na stejné vlně, aby jim rozuměli a chápali je. Tady mi někteří dají za pravdu, že práce s dětmi je více než povolání především poslání. Na druhou stranu být nějaký čas v dětském kolektivu vám pomůže vidět svět trochu jinýma, dětskýma, očima. Je potřeba, aby takový člověk byl obrněn především pořádnou dávkou trpělivosti a entuziasmu. Zároveň by měl být pro každou srandu a vycítit, kdy je tahle sranda s ratolestmi ještě v mezích, a kdy to už bude příliš.

Jídlo na dětském táboru

Další velké téma a jedno ze základních hodnotících kritérii. Je jasné, že ne vždy se člověk zavděčí všem, na druhou stranu je pár oblíbených dětských jídel, které se vyplatí do táborového jídelníčku zařadit. Když bych začal obědem, tak jednoznačně vedou boloňské špagety. U těch se snad nikdy nestalo, že by je nějaké dítě nechtělo. Další v pořadí je rajská omáčka, která se těší téměř stejné oblibě jako špagety. Velkým favoritem je i kuřecí řízek s bramborami. Ten jde ještě vyšperkovat trochou kečupu. Děti mají také rády svíčkovou s knedlíkem, šunkofleky nebo rizoto se sýrem.

Co se týká svačin, tak u těch je bohužel situace složitější. není výjimkou, když u poloviny dětí propadnou „tutovky” jako jogurt nebo obložený rohlík. Co nikdy nezklame, tak jsou sladké varianty ve formě buchet a tyčinek. Dalším velkým tahákem je nakrájený meloun, ideálně ještě vychlazený, pokud je teplý den. Co pravidelně bohužel propadává, je zelenina ve formě přílohy – rajčata, okurek. Na druhou stranu ne nadarmo se říká, že hlad je nejlepší kuchař, a je pravda, že pokud mají účastníci velký výdej (a hlad), tak dost často nepohrdnou ani jídlem, které by doma normálně nejedli. Na druhou stranu je i druhý extrém, a to ti, kteří si nosí vlastní svačiny, nejčastěji tatranky a čokoládové tyčinky.

Přístup pořadatelů

Tenhle bod se může zdát na první pohled docela banální. Přece je jasné, že aby mohl dětský tábor hladce proběhnout, tak musí být celková organizace na špičkové úrovni. A to zvlášť, když se jedná o akci pro malé děti. Na druhou stranu i tady se ihned projeví drobné rozdíly v detailech. Hned ze začátku může mnoho napovědět samotná komunikace organizátorů s rodiči. Důležité je, aby pořadatelé byli k zastižení na více kanálech. Dám příklad – jako rodič napíšete urgentní e-mail, protože si nejste jistí, co vše vaše dítě má mít zítra na sraz s sebou. Ovšem na e-mail nikdo zrovna neodpovídá a vy potřebujete odpověď hned. Pro tyto případy by tu ještě měl být telefon na minimálně jednoho z pořadatelů. V případě nedovolání by vám navíc měli volat obratem zpátky, nejpozději do dvou hodin. Rychlá komunikace u dětských táborů je zkrátka základ.

Spokojenost dětí na dětských táborech

Vždy bude ideální dětský tábor stát a padat na spokojenosti jeho účastníků. Je nesmírně důležité sbírat zpětnou vazbu nejen od rodičů, ale také od samotných účastníků. I když tady není situace až tak složitá. Samozřejmě, že se svět neustále vyvíjí a to, čím byly děti obklopeny před 5, 10 nebo 20 lety, je dnes historie. Na druhou stranu, každý z nás byl kdysi dítě. Při organizaci toho správného a ideálního dětského táboru je tak potřeba se ptát svého vnitřního dítěte. Co bych chtěl dělat? Co bych chtěl jíst? Bavila by mě tahle hra? Úspěšnost tohoto vcítění se navíc zvyšuje při zapojení více osob. Pokud je tedy někdy správný čas probudit své vnitřní dítě, tak právě při plánování dětských táborů.

Naslouchání dětem na dětských táborech

Jak jsem již zmiňoval v předchozím odstavci, tak důležitá je zpětná vazba od účastníků táboru. Nejlepší je vždy na konci dne sednout se všemi do uzavřeného kruhu, pro lepší výsledky v počtu maximálně 7 lidí. Následně se vedoucí (trenéři) ptají na základní otázky. Co se dětem na kempu líbilo nejvíce a co naopak nejméně? Jaká aktivita je bavila nejvíce? Co by případně přidaly příští rok? Jaká jídla preferují? A spoustu dalších otázek, u kterých se fantazii meze nekladou. Z vlastní zkušenosti musím říct, jak nás až překvapilo, že pokud s dětmi jednáte dospěle a ptáte se jich na názor, tak vám dost často stejně dospěle odpoví.

Souhrn ideálního dětského táboru

Takže pokud bychom to měli nějak shrnout. Základním stavebním kamenem je dát do plánování takového táboru srdce. Následně je potřeba vybrat vhodné zaměření a k tomu připravit vhodný dynamický program. Neméně důležité je i vybrat správné vedoucí, kteří se budou dětem naplno věnovat a na chvíli vstoupí do jejich úžasného světa. Také je potřeba nepodcenit přípravu a myslet na vše do posledního detailu, včetně včasné a věcné komunikace ze strany pořadatelů. A ze všeho nejdůležitější pak je, aby samotní účastníci chodili z kempu spokojení a měli na co vzpomínat.
Otevřít chat
1
Scan the code
Dobrý den,

máte jakýkoliv dotaz? Odpovím Vám ihned.

Filip Štoss z AIM Sport