Chraňte děti před sluncem
Pozor na úžeh
Dětské tělo se oproti tomu dospěláckému stále vyvíjí. Děti si tak mohou přivodit úžeh i při obyčejném pobytu na slunci, který dospělý člověk zvládne bez následků. Obzvlášť velký pozor by se mělo dávat u malých ratolestí do 1 roku, protože ještě nemají plně vyvinutou tělesnou termoregulaci. Miminka by se pak radši neměla vystavovat přímému slunci vůbec. Nebezpečí ale hrozí i ve stínu, jejich organismus se totiž může přehřát z příliš teplého prostředí. To platí v případech, kdy vlhkost vnějšího prostředí přesáhne 60 procent. V jednoduchosti to znamená, že by rodiče měli dávat pozor při výletu s dětmi do dovolenkových destinací, jako například Tunisko, Turecko, Kuba, Dominikánská republika nebo Thajsko. V takových prostředích je vhodné primárně vyhledávat přirozeně chladná místa nebo mírně vyklimatizované místnosti.
Jak se u dětí liší úpal a úžeh?
Je pravda, že tyto dva výrazy se často pletou a zeměňují. Tak jak to s nimi vlastně je? Úpal jako takový znamená celkové přehřátí organismu. Dochází k němu nejčastěji v prostorách s velmi vysokými teplotami bez přístupu k čerstvému vzduchu. Jako pomyslná třešnička pak může být i vysoká vlhkost a nedostatečný pitný režim. Úžeh oproti tomu značí stav, kdy se (nejčastěji dlouhým pobytem na přímém slunci) přehřeje hlava, respektive orgán zvaný mozek. To v praxi znamená, že se přehřejí centra zodpovědná za termoregulaci, což vyvolá celkové překrvení mozkových plen. Mezi nejčastější příznaky (nejen) u dětí, patří bolest hlavy, nevolnost a zvracení, malátnost a závratě. U malých dětí se pak může přidat i nechutenství, zejména u kojení. Speciálně úžeh, je navíc specifický v tom, že se může projevit se zpožděním. U dětí tak není radno všechny zmíněné příznaky podceňovat.
Co v případě úžehu u dětí dělat
Jak děti před úžehem chránit
Vhodná homeopatika na dětský úžeh
Jak chránit děti před úžehem na táborech
Toto je zodpovědnost zejména pořadatelů, nicméně je na rodičích, aby děti vybavilli potřebným vybavením. Základem by měla být vlastní, znovupoužitelná, láhev na pití. Pokud mají děti pouze jednorázové “petky”, nejčastěji je po pár doplnění vody ztratí nebo zničí, takže jsou poté zbytek dne bez možnosti napít se. Tento problém odbourávají právě kvalitní lahve na pití. Dále by měl být malý táborník vybavený vlastním kloboukem nebo látkovou kšiltovkou. Kšiltovky jsou vhodnější, protože v případě opravdu velkého vedra jdou namočit a chladí tím hlavu. Dobré je mít i ujištění od vedoucích táborů, že se děti kolem poledne nebudou příliš vystavovat přímému slunečnímu záření, nebo že budou mít možnost trávit čas i ve vnitřních prostorách. V dětském batůžku by pak neměly chybět sluneční brýle, které chrání nevyvinuté dětské oči a samozřejmě kvalitní opalovací krém s dostatečným SPF faktorem.
Jak chráníme děti na AIM Kempu
U nás na AIM Kempu bereme jak nebezpečí úpalu, tak úžehu velmi vážně. Všichni účastníci jsou pravidelně kontrolování v důsledném dodržování pitného režimu. V případě velkého horka a silného slunečního svitu jsme s dětmi převážně vevnitř, případně venkovní program prokládáme vodními hrami. Samozřejmostí jsou pak v takovém počasí i pokrývky hlavy. A o čem AIM Kempy vlastně jsou? Na dětských táborech AIM Kemp si účastníci zkusí hned 7 hlavních sportů – atletiku, judo, tenis, gymnastiku, florbal, basketbal a házenou. Během celého týdne se ale mohou těšit i na tréninky dalších sportů jako třeba lakros nebo rugby. Jako třešnička na dortu jsou pak soutěže v průběhu celého týdne, ve kterých děti sbírají unikátní body do celokempové hry. V té soutěží jednotlivé týmy o náš AIM pohár, jehož ziskem se také zapíší do naší síně slávy. Kempy jsou primárně určeny pro děti od 6 do 13 let, kdy se všichni účastníci mohou těšit na návštěvy známých sportovních hvězd. Na jednotlivých turnusech už se tak děti potkaly se sportovními hvězdami jako Jiří “BJP” Procházka, Šárka Kašpárková, Jiří Tkadlčík a mnoho dalších.
Všichni naši trenéři, kteří mají děti na starost, jsou držiteli profesionálních trenérských licencí podložených mnohaletou praxí. Na sportovních táborech AIM jde však především o to, aby nabytá láska ke sportu v dětech zůstala už navždy.