Prosíme o přihlašování pouze vážné zájemce | Máme pětihvězdičkové hodnocení na Google >>

Chraňte děti před sluncem

Pozor na úžeh

Dětské tělo se oproti tomu dospěláckému stále vyvíjí. Děti si tak mohou přivodit úžeh i při obyčejném pobytu na slunci, který dospělý člověk zvládne bez následků. Obzvlášť velký pozor by se mělo dávat u malých ratolestí do 1 roku, protože ještě nemají plně vyvinutou tělesnou termoregulaci. Miminka by se pak radši neměla vystavovat přímému slunci vůbec. Nebezpečí ale hrozí i ve stínu, jejich organismus se totiž může přehřát z příliš teplého prostředí. To platí v případech, kdy vlhkost vnějšího prostředí přesáhne 60 procent. V jednoduchosti to znamená, že by rodiče měli dávat pozor při výletu s dětmi do dovolenkových destinací, jako například Tunisko, Turecko, Kuba, Dominikánská republika nebo Thajsko. V takových prostředích je vhodné primárně vyhledávat přirozeně chladná místa nebo mírně vyklimatizované místnosti.

Jak se u dětí liší úpal a úžeh?

Je pravda, že tyto dva výrazy se často pletou a zeměňují. Tak jak to s nimi vlastně je? Úpal jako takový znamená celkové přehřátí organismu. Dochází k němu nejčastěji v prostorách s velmi vysokými teplotami bez přístupu k čerstvému vzduchu. Jako pomyslná třešnička pak může být i vysoká vlhkost a nedostatečný pitný režim. Úžeh oproti tomu značí stav, kdy se (nejčastěji dlouhým pobytem na přímém slunci) přehřeje hlava, respektive orgán zvaný mozek. To v praxi znamená, že se přehřejí centra zodpovědná za termoregulaci, což vyvolá celkové překrvení mozkových plen. Mezi nejčastější příznaky (nejen) u dětí, patří bolest hlavy, nevolnost a zvracení, malátnost a závratě. U malých dětí se pak může přidat i nechutenství, zejména u kojení. Speciálně úžeh, je navíc specifický v tom, že se může projevit se zpožděním. U dětí tak není radno všechny zmíněné příznaky podceňovat.

Co v případě úžehu u dětí dělat

V momentě, kdy zjistíme, že má dítě úžeh, je nejdůležitější zachovat chladnou hlavu. Postiženého nejdříve dostaneme z přímého slunečního svitu. Poté ho osprchujte vlažnou vodou, nikoliv studenou, to by mohlo způsobit další teplotní šok. Následně začneme chladit studenými obklady, zejména v oblasti hlavy, v kombinaci s pravidelným a postupným doplňováním tekutin. Nejvhodnějšími jsou v tomto ohledu iontové nápoje, mineralizované vody nebo lehce slazené nápoje. To tělíčku pomůže vyrovnat se s vzniklým teplotním šokem. V případě, že by se zdravotní stav dítěte začal rapidně horšit, a ono by například začalo ztrácet vědomí, tak neprodleně vyhledáme lékařskou pomoc. To platí zejména u malých miminek do 1 roku. U těch je vždy lepší jet do nemocnice hned, než situaci podcenit a později litovat. U malých dětí do 3 let je vždy jistější vyhledat odbornou pomoc, ale také zároveň záleží na konkrétní situaci. Pro všechny případy je pro takové situace dobré mít doma dehydratační roztok.

Jak děti před úžehem chránit

Základní radou určitě bude vyvarovat se přímému slunečnímu svitu. Obzvláště důležité pak je chránit oblast hlavy. K tomuto účelu jsou ideální plátěné klobouky, látkové čepice nebo sportovní kšiltovky z lehkého materiálu. U dětí platí, že pokud není pokožka zakrytá nebo minimálně natřená opalovacím krémem, tak s jistotou dojde k úžehu a ke spálení kůže. Vhodnou prevencí je i poctivé dodržování pitného režimu. Ten by měl obsahovat především čistou vodu, minerálky nebo slabé studené čaje. Naopak vhodnými nejsou ledové a sladké nápoje. Co se týká dětského jídelníčku, tak ten by měl obsahovat zvýšené množství ovoce, salátů a vlažných polévek. Při pobytu ve vnitřních prostorách je důležité dbát na správné nastavení klimatizace. Ta by měla být nastavená maximálně o 7 stupňů níže, než venkovní teplota. Dalšími vhodnými pomocníky jsou pak elektrický větrák nebo klasický vějíř. Studenou sprchou pak také nelze nic pozkazit.

Vhodná homeopatika na dětský úžeh

V dnešní době existuje nespočet vhodných homeopatik a doplňků, které jsou dobrými pomocníky, jak dětem ulevit. Jsou to zejména speciální přípravky, které pomocí kyseliny pantothenové (tzv. panthenolu) a vitaminu E zklidní spálenou a podrážděnou kůži. Ta samotnou pokožku hydratuje a podporuje hojení kůže. Pokud ji však nemáme zrovna po ruce, tak vhodnou alternativou mohou být i kvalitní mléka po opalování. Co se týká hydratace organismu, tak ideální je čistá vlažná voda, studený černý čaj, nebo iontové či mineralizované nápoje. Další možnou alternativou je pak i rehydratační roztok. Horečku je dobré srážet vhodnými analgetiky, jako paracetamol ve formě čípků, tablet Paralenu nebo panadolu, v neposlední řadě také pomocí sirupů. Pokud by však do 24 hodin nepolevovala, je nutné neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.

Jak chránit děti před úžehem na táborech

Toto je zodpovědnost zejména pořadatelů, nicméně je na rodičích, aby děti vybavilli potřebným vybavením. Základem by měla být vlastní, znovupoužitelná, láhev na pití. Pokud mají děti pouze jednorázové “petky”, nejčastěji je po pár doplnění vody ztratí nebo zničí, takže jsou poté zbytek dne bez možnosti napít se. Tento problém odbourávají právě kvalitní lahve na pití. Dále by měl být malý táborník vybavený vlastním kloboukem nebo látkovou kšiltovkou. Kšiltovky jsou vhodnější, protože v případě opravdu velkého vedra jdou namočit a chladí tím hlavu. Dobré je mít i ujištění od vedoucích táborů, že se děti kolem poledne nebudou příliš vystavovat přímému slunečnímu záření, nebo že budou mít možnost trávit čas i ve vnitřních prostorách. V dětském batůžku by pak neměly chybět sluneční brýle, které chrání nevyvinuté dětské oči a samozřejmě kvalitní opalovací krém s dostatečným SPF faktorem.

Jak chráníme děti na AIM Kempu

U nás na AIM Kempu bereme jak nebezpečí úpalu, tak úžehu velmi vážně. Všichni účastníci jsou pravidelně kontrolování v důsledném dodržování pitného režimu. V případě velkého horka a silného slunečního svitu jsme s dětmi převážně vevnitř, případně venkovní program prokládáme vodními hrami. Samozřejmostí jsou pak v takovém počasí i pokrývky hlavy. A o čem AIM Kempy vlastně jsou? Na dětských táborech AIM Kemp si účastníci zkusí hned 7 hlavních sportů – atletiku, judo, tenis, gymnastiku, florbal, basketbal a házenou. Během celého týdne se ale mohou těšit i na tréninky dalších sportů jako třeba lakros nebo rugby. Jako třešnička na dortu jsou pak soutěže v průběhu celého týdne, ve kterých děti sbírají unikátní body do celokempové hry. V té soutěží jednotlivé týmy o náš AIM pohár, jehož ziskem se také zapíší do naší síně slávy. Kempy jsou primárně určeny pro děti od 6 do 13 let, kdy se všichni účastníci mohou těšit na návštěvy známých sportovních hvězd. Na jednotlivých turnusech už se tak děti potkaly se sportovními hvězdami jako Jiří “BJP” Procházka, Šárka Kašpárková, Jiří Tkadlčík a mnoho dalších.

Všichni naši trenéři, kteří mají děti na starost, jsou držiteli profesionálních trenérských licencí podložených mnohaletou praxí. Na sportovních táborech AIM jde však především o to, aby nabytá láska ke sportu v dětech zůstala už navždy.

Otevřít chat
1
Scan the code
Dobrý den,

máte jakýkoliv dotaz? Odpovím Vám ihned.

Filip Štoss z AIM Sport