Běhání s dětmi

Mohou děti běhat rády?

Každé dítě může mít rádo pohyb. Vše záleží především na nás, rodičích. Je důležité, abychom šli dětem příkladem. To znamená, abychom se sami aktivně hýbali nebo sportovali. Běh, kolo, kolečkové brusle nebo plavání – možností je dnes nespočet. V tomto článku se pak zaměříme konkrétně na běh. Důležité je děti nenutit. Tím jim totiž tuto krásnou aktivitu můžeme kompletně znechutit. Nejlepším způsobem je nenásilně vybízet, jestli se k nám nechtějí přidat. Pokud se nám děti podaří přemluvit, tak jim následně musíme nechat dostatek prostoru na přípravu (která může být zejména na začátku opravdu dlouhá) a vysvětlit jim, že po celou dobu běhu musí běžet před námi, abychom je měli neustále na očích. Toto pravidlo platí zejména u menších dětí, kde je větší riziko, že by se nám mohli ztratit z dohledu nebo dokonce zatoulat.

PŘÍMĚSTSKÝ TÁBOR BRNO AIM - KAŠPÁRKOVÁ

Jak začít běhat s dětmi

Co se týká věku, tak se sportovní odborníci shodují, že s dítětem by se mělo začít aktivně běhat nejdříve v 5 letech, 6 let je pak ideální věk. Ze začátku je důležité děti nepřepínat a naslouchat jejich potřebám. Mělo by se proto začínat na jednom výběhu týdně, i když je toto číslo u každého jedince samozřejmě individuální. Pokud doma máte aktivního sportovce, můžete zvolit 2 – 3 výběhy za týden. U délky běhu se minimálně do 9 let věku dítěte doporučuje maximálně 1,5 km, což je přibližně 10-15 minut. Následné zvyšování pak musí probíhat velmi postupně a s ohledem na fyzickou kondici malého běžce. Spolu s tím se musí učit také vhodné tempo. Děti dost často znají jen 2 rychlosti a to je běh na plný plyn, nebo stání na místě. Počítejte proto, že budete muset věnovat pozornost i tomuto.

Tipy na běhání s dětmi

Po celou dobu pro nás bude klíčové udržet nadšení malého běžce. Není proto na škodu přemýšlet nad spojením příjemného s užitečným. Například si zaběhnout pro zmrzlinu nebo jinou dobrotu. S tím souvisí i naslouchání potřebám dítěte. Pokud si chce sportovec odpočinout nebo se vydýchat, vždy mu pro to musíme dát prostor. Na druhou stranu vás nemusí znepokojovat například masivní zčervenání u běhu, protože děti mají menší tvorbu potu a s tím související schopností odvádět teplo. Mimo to by tu bylo dobré zmínit, že samotný dril není pro každého. Z vlastní zkušenosti proto doporučuji zakomponovat běh do hry, případně dětem vytvořit překážkovou dráhu tak, aby byl samotný běh co nejvariabilnější. Dalším fajn tipem je běhání s kamarádem nebo kamarádkou. Ve dvou se to vždy lépe táhne a navíc je to další možnost, kdy spolu mohou přátele trávit čas.

Na co si dát pozor při běhu s dětmi

Nejdůležitější bude zohlednit různá zdravotní omezení, se kterými se děti potýkají. Mezi ty nejvýznamnější bude patřit astma nebo cukrovka. V takovém případě je vždy důležité celou záležitost probrat s lékařem, případně mít po celou dobu běhu u sebe potřebné léky a zdravotní pomůcky. Opomíjet bychom neměli ani správné protažení jak před během, tak po něm. Na první dobrou to sice není zřejmé, ale je to jednou z nejlepších prevencí vůči případným zraněním. Samotné protažení malé běžce příliš bavit nebude, tím pádem ho bude dobré opět pojmout formou hry. Považuji za důležité zmínit i výběr vhodných běžeckých bot. To se na první pohled může zdát jako zbytečnost, opak je ale pravdou. Dětské nohy jsou oproti našim plošší a navíc neustále rostou. Věnujte dostatek času samotnému zkoušení – sedí vhodně bota, mají všechny prsty dostatek místa, netlačí boty nikde…?

Běžecká abeceda pro děti

Jak již bylo zmíněno, tak správné protáhnutí před samotným během a po něm je základ. Dětem v tom může pomoci tzv. atletická abeceda. Jedná se o sérii cviků, které malým sportovcům pomohou nejen prohřát svaly a připravit je na zátěž, ale také mohou pomoci vypilovat techniku běhu. Běžecká (nebo též atletická abeceda) by se měla provádět vždy na začátku tréninku. Každý cvik by se měl 2x zopakovat, důležitá tu je ovšem kvalita, nikoliv kvantita. Dejme bedlivý pozor, aby děti prováděly cviky správně a daly si záležet na jejich poctivosti. V opačném případě by se z prevence proti zranění mohlo stát naopak riziko. Mezi prováděné cviky patří lifting, skipping, předkopávání,, zakopávání, úkroky do stran a odpichy. Jejich přesné provedení si případně rozebereme v některém z dalších článků zde na blogu.

Vhodné trasy na běhání s dětmi

Oproti nám, dospělým, děti běhají zejména pro radost z pohybu. Tím pádem pro ně bude hrát roli trasa, kterou poběží. Je jasné, že výběh kolem domu nebo v přilehlém parku je nezaujme tolik, jako například běh lesem nebo loukou. Také přihlédněme i k tomu, že běh v přírodě je oproti betonové džungli lepší pro všechny. Zároveň na děti nebude platit jednolitost. Mnohem radši než rovinku na cestě, si sem tam vyběhnou nějáký kopec nebo menší skalku. To nám také nahpomáhá tyto terénní převisy spojit s již zmíněnou hrou. Pokud pro malé sportovce vybereme vhodnou trasu, do které se budou moci ponořit, tak úplně zapomenou na vzdálenost, což zejména u těch starších bude příjemným benefitem.

Správná výživa sportujících dětí

AIM Kempy a běh s dětmi

Děti mohou běhat i sami a rády. Tuto myšlenku razíme na našich kempech. A co AIM Kemp vlastně je? Jedná se o příměstský tábor pro děti od 6 do 13 let, kde si užijí vrchovatou porci sportu, zábavy a zážitků. Během týdenního programu na děti čeká 7 hlavních sportů – atletika, judo, tenis, gymnastika, florbal, basketbal a házená a ukázky dalších sportů, jako je třeba lakros nebo rugby. K tomu si zahrají spoustu her s hlavním trenérem kempu Romanem Jurákem, kde budou rozvíjet svou pohybovou obratnost. Chybět nebudou ani zábavné soutěže a turnaj o putovní AIM pohár.

Všichni trenéři, kteří se o děti postarají, mají dlouholetou praxi a jsou držiteli profesionálních trenérských licencí. Na příměstských táborech AIM jde však hlavně o to, aby nabytá láska ke sportu v dětech zůstala už navždy. A to se nám podle zpětné vazby od dětí a rodičů daří.

Pořádnou várku inspirace dětem přinesou i pravidelné návštěvy sportovních hvězd. Na jednotlivých turnusech se tak objevily a objeví osobnosti jako třeba Jiří “BJP” Procházka, Šárka Kašpárková, Jiří Tkadlčík a spousta dalších.

Otevřít chat
1
Scan the code
Dobrý den,

máte jakýkoliv dotaz? Odpovím Vám ihned.

Filip Štoss z AIM Sport