Atletika pro děti
Kdy s atletikou pro děti začít?
Díky přirozenosti tohoto sportu to může být teoreticky kdykoliv. U nás fungují tzv. atletické školky, ve kterých mohou být děti už od 5 let. Pokud je dítě takto malé, tak samozřejmě nepodstupuje klasické tréninky, ale spíše se jedná o řadu her. Ty dětem pomáhají rozvinout celkovou motoriku a koordinaci. Jedná se o tzv. atletickou školku.
Poté nastupuje atletická minipřípravka. Ta je přibližně od osmi až devíti let, což je i ideální věk, kdy s tímto sportem začít. V této etapě děti nejčastěji trénují na tzv. pěnových překážkách. Také používají pěnové oštěpy, házecí rakety nebo žíněnky na skok daleký.
S atletickou přípravou jako takovou se většinou začíná kolem 10 let dítěte. V tomto věku jsou děti vedeny k všestrannosti, u níž si vyzkouší všechny disciplíny. Jako pomůcky slouží ty, které mají již závodní parametry nebo se jim minimálně přibližují. Například štafetový kolík, lehké oštěpy, disky, nízké překážky atd. Výjimkou nebývá ani využití dětského kladiva. V rámci disciplín si vyzkouší štafetový běh, hod nebo sprint. Z nich si posléze vyberou tu, která je baví nejvíce, a které by se chtěly dále věnovat. Toto období je přibližně na pomezí 16. roku života.
Atletika pro děti probíhá i na školách
Jistě, každý z nás si vzpomene na atletiku na základní, potažmo střední škole. Doba se posunula a mezi standardní školní vybavení už nepatří jen kužely a atletický metr. Novodobé pomůcky umožňují lepší rozvoj vytrvalosti, koordinace, rychlosti a síly žáků. Lépe se s nimi natrénuje běhání, skákání, házení. A co tedy všechno lze dnes v kabinetech tělocviku nalézt? Jsou to jak žíněnky na skok daleký, tak novodobé klasické žíněnky, pěnové oštěpy, štafetové kolíky nebo číselná měřidla.
Trocha atletické inspirace pro děti
Závěrem dodejme, že malí sportovci v české (a slovenské) atletické historii najdou inspirace více než dost. Legendy jako Emila a Danu Zátopkovi určitě není třeba představovat. Dalším neméně známým a úspěšným sportovcem je například Ludvík Daněk. Pokud bychom zapátrali přímo v nedávné české historii, tak můžeme narazit na atletické špičky Barboru Špotákovou, Jana Železného nebo pravidelného hosta našich AIM Kempů, Šárku Kašpárkovou.
Atletika dostupná (nejen) pro děti
Jedno z kouzel tohoto sportu je i jeho finanční nenáročnost. Není potřeba platit drahé výstroje, vybavení, trenéry nebo prostory jako tomu je u hokeje, tenisu a dalších sportů. Bohatě stačí běžecké boty v kombinaci s kraťasy a tričkem. Atletické tréninky pod hlavičkou různých spolků a organizací probíhají de facto po celé republice, díky čemuž je atletika ještě dostupnější. Je tedy už jen na vás se podívat na internet a zjistit, kde se ve vašem okolí nabízí nejbližší tréninky, na které se můžete zajít podívat. Ne nadarmo říkal zakladatel Sokola, Miroslav Tyrš:
“Tužme se! Lví silou. Ni zisku, ni slávy. Za národ, drahou vlast. V zdravém těle zdravý duch. Buďte věrni sobě, pravdě a spravedlnosti. Pravda vítězí! Kupředu, kupředu, zpátky ni krok. Přeskoč, přelez, ale nepodlez.”