Gymnastický tábor

Co předcházelo gymnastickému táboru

Gymnastika je na našem táboře i pro svou dlouholetou tradici, která sahá až do antického Řecka. Odtud také pochází její název, který by se dal z řeckého slova gymnós volně přeložit jako „nahý”. V těchto dobách byl tento sport považovan za součást harmonického rozvoje člověka. Do gymnastiky v tomto pojetí se řadily běhy, hody, skoky, zápas, plavání a dokonce i box. Počátky s gymnastickým náčiním lze nalézt ve cvičeních se zvířaty. Ta byla populární zejména ve staré Krétě nebo Egyptě.

Velký útlum bohužel gymnastika zažila v dobách středověku, kdy se potlačoval jakýkoliv zájem o tělesno, tedy i o cvičení. V pozdějších dobách však začaly vznikat celé gymnastické systémy, jejichž základy položili pedagogové Johann Heinrich Pestalozzi a Johann Gust Muths. Velký rozmach zažila v době Českého národního obrození.

Kým se inspirujeme na gymnastickém táboru

Bezesporu nejslavnější Československou gymnastkou je Věra Čáslavská. Ta byla držitelkou hned 7 zlatých olympijských medailí a účastnila se celé řady Mistrovství světa a Evropy. I díky tomu byla po právu v roce 1968 vyhlášena nejlepší sportovkyní světa a její sportovní úspěchy proslavily československou gymnastiku po celém světě. Pracovala jako trenérka střediska vrcholového sportu a byla členkou exekutivy Evropské gymnastické unie. Věra však nebyla šampionkou jen na žíněnce, ale i v soukromém životě. Její silný smysl pro spravedlnost a fair play ji dovedl k podpisu listiny 2000 slov, kvůličemuž ji tehdejší režim odsunul do ústraní. Po sametové revoluci byla blízkým spolupracovníkem tehdejšího prezidenta Václava Havla a aktivně se zapojovala do veřejného sportovního hnutí. Věra Čáslavská byla bezesporu bojovníci první třídy, svůj poslední boj už ale vyhrát nedokázala. V roce 2016 navždy odešla po vleklém onemocnění rakoviny slinivky břišní. Jsme rádi, že její odkaz můžeme částečně nést i my na našich gymnastických blocích na táboru.

Pravidla jsou platná i mimo gymnastický tábor

Hodnocení u gymnastiky je poměrně obsáhlé. Posuzuje se zejména obtížnost, kvalita a technika jednotlivých prvků v gymnastických sestavách. Rozhodčí jsou rozděleni na dvě skupiny, A a B. Skupina A hodnotí zejména obtížnost předvedených cviků v sestavách. Skupina B poté kvalitu jejich provedení. Rozhodčí mohou srážet body například za mírnou ztrátu rovnováhy, nedotažení prvku nebo jeho špatné provedení. Větší bodové ztráty jsou pak za prvky, které končí pádem nebo nejsou vůbec dokončeny. V minulosti byla dlouhá léta maximální bodová hodnota 10 bodů. Dnes je to bezmála 20 let, kdy se pravidla upravovala a výsledné hodnocení již může přesáhnout již zmiňovanou desetibodovou hranici. Sportovní gymnastika jako taková je na olympijských hrách už od roku 1896.

Další benefity gymnastiky (nejen) na našich táborech

Na našem táboře jsou děti pomocí gymnastiky vedeny k celkovému tělesnému rozvoji, zejména k rozvoji jemné motoriky a koordinace. Je základem pro další sporty, díky čemuž se s jejími začátky doporučuje začít už od raného dětství dítěte. Na našich táborech si děti v rámci gymnastiky zkusí úplné základy jako je kotoul vpřed i vzad, hvězdu, chůzi po kladině nebo práci na kruzích. Celý program ale probíhá formou her a pod dohledem zkušených trenérů, kteří po celou dobu na děti dávají bedlivý pozor, aby se nikdo nezranil. Navíc zaručujeme, že pokud někdo nechce dělat jakýkoliv cvik, tak do něho není nucen. Naším cílem je především zábava a poznání, rozhodně ne obavy a vztek. I díky tomu máme perfektní zpětné vazby jak rodičů, tak od účastníků, kteří se k nám každý rok rádi vrací.

Jak probíhá gymnastický tábor

Samozřejmostí je základní rozcvička, na které se děti rozhýbou a předejdou tak možným zraněním a zdravotním komplikacím. Následuje gymnastická překážková dráha, na které si děti formou hry vyzkouší základní gymnastické prvky. Mezi ty může například patřit kotrmelec vpřed a vzad, hvězda nebo skok přes kozu. Naše mantra, kterou máme a důsledně dodržujeme je, že žádného účastníka nenutíme do toho, co by se mu nelíbilo nebo by sám nechtěl. Pokud ale děti absolvují první gymnastický blok, tak za odměnu si mohou zaskákat na žíněnku pomocí gymnastické trampolíny nebo si zasportovat na gymnastických kruzích.

Jaké další hry jsou na gymnastickém táboru

Mimo výše zmíněné máme i další hry, které jsou primárně na obratnost a mrštnost. Jako jeden příklad za všechny mohou být třeba tzv. ocásky. Tedy děti jsou ve dvou družstvech, kdy každé družstvo má svoji barvu ocásku (nejčastěji rozlišovák, který mají zastrčený za kalhotami). Poté, co každé družstvo startuje ze svého rohu na hracím poli, tak se každý tým snaží druhému soupeři ocásek strhnout. Pokud navíc ocásek donese až do „základny” (místo vyhraničené v začínajícím rohu), tak tím může oživit svého spoluhráče, kterému už ocásek stržen byl a vypadl. Takové a mnohé hry probíhají na našem gymnastickém táboru.

Trenérka gymnastiky na kempech

Trenér

Nika Jáňová

Nika má za sebou patnáct let aktivní kariéry ve sportovní gymnastice. Poté se v tomto sportovním odvětví zaměřila na trénink dětí i dospělých. Nika se profesionálně věnuje práci s malými i velkými sportovci a jako trenérka gymnastiky stála u zrodu AIM Kempů.

Bez partnerů by to nešlo

Děkujeme za spolupráci

Generální partner
Podporují nás města a městské části
Generální partner
Podporují nás města a městské části
Podporují nás města a městské části
Spolupracujeme s prestižními univerzitami
Spolupracujeme se ZŠ
Další partneři, co s námi hoří
Otevřít chat
1
Scan the code
Dobrý den,

máte jakýkoliv dotaz? Odpovím Vám ihned.

Filip Štoss z AIM Sport